Ocena brak

Ceropegia Wooda

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Ceropegia Wooda jest niezwykłym, zwisającym sukulentem, pochodzącym z Afryki Południowej. Wygląda intrygująco, szczególnie gdy rośnie w wiszącym koszu. Ale nie tylko te atrakcyjne, zwieszające się obficie z kosza, sercowate liście, lecz także minimalne wymagania pod względem wody sprawiają, że można nie martwić się o zdrowie tej rośliny. Ceropegia Wooda wyrasta z osobliwie wyglądającej bulwy, do połowy zagłębionej w podłożu. Jej srebrnozielone liście pod spodem są różowawe i wyrastają na długich, zwisających łodygach. Równie niezwykłe kwiaty, pokryte włoskami i mające barwę purpurowobrązową, pojawiają się od wiosny do jesieni. Mają bardzo oryginalny wygląd, gdyż płatki korony zrośnięte są zarówno u podstawy, jak i na górze. Wyglądają przez to prawie tak, jak miniaturowe latarenki. Czasem na łodygach wyrastają także małe bulwy.

Ceropegię Wooda należy hodować w zakresie temperatur od 16 do 22°C. Przy odpowiednio suchym otoczeniu roślina może znieść chłód dochodzący do 10°C.

Aby pojawiły się kwiaty, ceropegia potrzebuje dobrego, bezpośredniego światła. Jeżeli temperatury są bardzo wysokie, przenosimy ją do cienia, choć tam nie będzie rosła tak dobrze, jak w jaśniejszym miejscu.

Ceropegię podlewamy obficie w okresie wzrostu, pozwalając podłożu przeschnąć przed ponownym podlaniem. Ziemia powinna być niemal sucha w czasie zimowego okresu spoczynku.

Jako sukulent gromadzący wodę w swojej bulwie korzeniowej, ceropegia Wooda nie potrzebuje dodatkowej wilgotności.

Dorosłe rośliny nawozi się dwa razy w miesiącu, od wiosny do połowy lata, standardowym nawozem dla roślln doniczkowych o 50% stężeniu. Nie dokarmiamy niedawno posadzonych roślin przez 6 miesięcy, gdyż wystarczą im substancje odżywcze zawarte w świeżej ziemi.

Rośliny nie mieszczące się w doniczce przesadzamy do mieszanki równych części gliniastej ziemi kompostowej i grubego piasku. Te składniki dadzą odpowiednio przepuszczalne podłoże.

Długie, skąpo ulistnione łodygi przycinamy o połowę, by pobudzić wyrastanie bocznych pędów. Jest to konieczne, by roślina miała odpowiednią ilaść liści i nie wyglądała niezgrabnie. Przycinając, używamy ostrego noża i robimy czyste cięcie przy pąku. Nowe pędy wyrosną z tego połączenia. Ceropegię rozmnażamy z bulw: odcinamy małą bulwę razem ze stożkiem wzrostu i pozostawiamy na 1-2 dni do przeschnięcia. Przyspieszy to proces ukorzeniania. Sadzimy bulwę w piaszczystym podłożu i trzymamy w temperaturze 2l°C, aż rozpocznie się przyrost. Stopniowo przyzwyczajamy roślinę do zwykłej temperatury.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie podstawy rośliny może być skutkiem nadmiernego podlewania. Niełatwo jest tej roślinie dostarczyć odpowiednią ilość wody. Jej niedobór spowoduje pomarszczenie liści. Jeśli pojawi się zgnilizna, należy odciąć górną część bulwy i potraktować ją tak jak sadzonkę.

Podobne prace

Do góry