Ocena brak

Ceropegia

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Ten dość nietypowy, ukwiecony sukulent pochodzi z południowych rejonów Afryki. Jak wiele członków tego rodzaju, ma on grube, mięsiste korzenie, wijącą się, zieloną łodygę i bardzo nietypowe kwiaty. Niewielkie kulki nad nimi przypominają krążącego nad rośliną owada. Ceropegia o wijących się łodygach rozwija się całkiem szybko, a w naturze wspiera się na innych liściach. Może być to pewnym problemem w domu, dlatego najlepiej jest, jeżeli rośnie na ramie lub kracie. Kwiaty pojawiają się przez całe lato. Liście opadają jesienią, pozostawiając nagie łodygi, jeżeli roślina ma zbyt sucho lub w domu jest zbyt chłodno.

Pomimo dość łatwej hodowli C.haygarthii wymaga minimalnej temperatury 13°C zimą i suchego kompostu. Jak większość roślin potrzebuje wentylacji, ale nie przeciągów.

Wymaga jasnego miejsca przez cały czas, lecz nie pełnego słońca. Dobrze czuje się na oknie wschodnim lub zachodnim.

Podlewamy roślinę obficie wiosną i latem za każdym razem, kiedy kompost zacznie już wysychać. Jesienią i zimą podajemy niewielką ilość wody, żeby zapobiec pomarszczeniu się liści. Nadmiar wilgoci przy niskich temperaturach prowadzi do gnicia rośliny.

Ponieważ jest to roślina pochodząca z suchych obszarów preferuje suche warunki uprawy.

Wiosną i latem nawozimy tego sukulenta regularnie co 1-2 tygodnie. Używamy w tym celu nawozu dla kaktusów lub do pomidorów, rozcieńczonego pół na pół z wodą.

Ten sukulent potrzebuje kompostu o dobrym drenażu, zawierającego 1/3 objętości piasku ogrodniczego lub żwirku. Przesadzamy go przynajmniej co dwa lata.

Łodygi tej rośliny szybko rosną, więc najlepiej będzie, jeśli zapewnimy im podpórkę w formie kraty, po której będą mogły się piąć. Musimy uważać, by nie podlewać coropegii zbyt dużą ilością wody. Szczepki pobieramy z niej latem i wsadzamy do piaskowego kompostu. Hodowanie drugiej rośliny jest dobrym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby pierwsza zgniła.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce ukrywają się pomiędzy łodygami i liśćmi. Usuwamy je patyczkiem kosmetycznym zanurzonym w spirytusie metylowym. 

Przędziorek powoduje brązowienie liści i powstawanie delikatnej pajęczyny. Niewiele insektycydów dostępnych w sklepach skutkuje przeciw niemu, więc mocno zaatakowane rośliny palimy. 

Gnijące korzenie są rezultatem zbyt dużej ilości wody podczas podlewania lub też słabym drenażem kompostu. 

Poczerniałe łodygi i liście lub ich partie przebarwiająco się na żółtozielono są następstwem zbytniego chłodu. Takie same symptomy są też objawem niedożywienia.

Podobne prace

Do góry