Ocena brak

Cereus peruwiański

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Naturalnym środowiskiem cereusa są półpustynne regiony Ameryki Południowej. Cereus ma jasnozielone, kolumnowe człony, które poskręcane są w niezwykłe kształty. Te kaktusy, będące mutacją gatunku pierwotnego, wyglądają fascynująco, zgrupowane w przestronnym, nowoczesnym wnętrzu. Poszczególne egzemplarze wyróżniają się niezwykłym ułożemiem powykrzywianych rozgałęzień o nieregularnych wybrzuszeniach, z których każde zakończone jest zółtymi cieniami. Starsze rośliny kwitną krótko latem. Kwiaty są duże, białe i pachnące.

Latem dla tego kaktusa najodpowiedniejsza jest temp. od l4°C do 25°C, natomiast zimą, w okresie spoczynku, potrzebuje mniej ciepła w granicach od 5°C do 20°C.

Wymaga maksymalnej ilości stońca. Można tę roślinę ustawić na nasłonecznionym parapecie.

Potrzebuje niewielkiej lub zerowej ilości wody od połowy pażdziernika do końca marca. W zimie podlewać tylko minimalną ilością wody, by nie wysechł. W porze wzrostu podlewać regularnie, czekając, aż ziemia wyschnie przed kolejnym podlaniem.

Kaktusy wymagają dobrej wentylacji. Wcześnie rano można je spryskać wodą. Gdy obeschną, umieścić je w zacienionym miejscu.

Wyrośniętą roślinę każdej wiosny należy nawozić jedną łyżeczką wysokopotasowego nawozu.

Młode kaktusy przesadza się, jak większość roślin, na wiosnę, używając 2/3 mieszanki ziemnej na 1/3 gruboziarnstego piasku. Choć jest to roślina "pustynna", nie można hodować jej tylko w piasku.

Te kaktusy rzadko kwitną w zwykłych warunkach. Jednak przez odpowiednie podlewanie - umiarkowane latem i oszczędne zimą - można spowodować, by zakwitły.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie u podstawy i złamanie się trzonu oznacza, że roślina została zarażona czarną pleśnią. Choroba ta spowodowana jest nadmiernym podlewaniem zimą. Wykorzystaj zdrową, górną część trzonu do przesadzenia. 

Wyschnięty czubek i miękkie, podgniłe liście świadczą o zbyt intensywnym podlewaniu w okresie zimy. 

Korkowate łaty są objawem za dużego nawadniania latem. Podobne symptomy wywołuje nagły chłód, atak owadów lub mechaniczne uszkodzenie rośliny. 

Białe kropki są znakiem obecności wełnowców, które atakują łodygę i korzenie. Usuniesz je za pomocą wacika nasączonego alkoholem. Spryskaj roślinę insektycydem (np. malationem). 

Brązowe cętki oznaczają, że roślinę zaatakowały roztocza. Stosuj insektycyd systemiczny.

Podobne prace

Do góry