Ocena brak

Cereus górski trolli

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Jest niewiele długowłosych, wełnistych i osiągających dużą wysokość kaktusów, jednak wszystkie z nich są bardzo piękne. Prezentowany tu gatunek pochodzi z Andów. Oreocereus trollii rośnie bardzo powoli. Osiągnięcie wysokości 60 cm zajęłoby mu około 20 lat. Kaktus ten jest uzbrojony w długie, ostre, czerwone ciernie, a cała jego łodyga jest pokryta - niby kokonem - długimi, białymi, wełnistymi cierniami, przypominającymi watę bawełnianą. Roślina rośnie wysoko w Andach, w Ameryce Południowej, gdzie jej biała "wełna" pełni rolę osłony przed promieniami słońca w lecie, a przed zimnem w zimie. Wiele gatunków cereusa z czasem tworzy rozgałęzione kępy o wysokości około 1,5 do 3 m. Cereusy kwitną zwykle dopiero wtedy, gdy osiągną duże rozmiary, więc kolekcjonuje się je raczej ze względu na ich piękny wygląd niż na kwiaty. Cereus górski Trolla to roślina elitarna, którą warto włączyć do każdej kolekcji kaktusów.

Jest to kaktus łatwy w hodowli, tolerujący niskie temperatury (do 10°C), jeśli ma suche podłoże. Służy mu dobra wentylacja, bez przeciągów.

Przez cały rok zapewniamy jasne światło. Dobrym miejscem jest okno od strony południowej.

W lecie, po obfitym podlaniu, czekamy, aż powierzchnia podłoża będzie sucha. Dopiero wtedy podlewamy ponownie. Jesienią i zimą podłoże musi być suche. Podajemy tyle wody, by roślina się nie pomarszczyła. Zgnije, jeśli przy niskich temperaturach podłoże będzie mokre.

Pochodzący z suchych terenów O.trollii dobrze znosi suche powietrze.

Wiosną i latem nawozimy regularnie co 1-2 tygodnie. Stosujemy standaryzowany nawóz dla kaktusów lub rozcieńczoną o połowę odżywkę do pomidorów.

Kaktus ten najlepiej rozwija się w łatwo przepuszczalnym kompoście, z dodatkiem 1/3 żwiru. Przesadzamy co dwa lata.

Czasem "wełna" kaktusa może wyglądać nieporządnie. Ułożymy ją, powoli i delikatnie przeczesując grzebieniem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Odbarwienie Jak to bywa w przypadku kaktusów pokrytych białą "wełną", roślina może się odbarwić, jeśli jest uprawiana w zanieczyszczonym lub zapylonym otoczeniu. Wyczyśćmy ją poprzez spryskanie lub wyszczotkowanie ciepłą wodą z mydłem. Jeśli brud pozostawał na roślinie przez długi czas, zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Umieszczenie rośliny w pełnym słońcu pomoże zmniejszyć odbarwienia.

Podobne prace

Do góry