Ocena brak

Celozja grzebieniasta

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Choć w Azji roślina ta (zwana też grzebieniatką) jest byliną, u nas traktuje się ją jak jednoroczną i wyrzuca po przekwitnięciu. Może rosnąć w chłodnym pomieszczeniu, a na dworze tylko w łagodnym klimacie, gdzie ożywi rabaty kwiatowe. Ma kilka odmian hodowlanych, o wysokości od 20 do 60 cm i barwie ciemnoczerwonej, jaskrawopomarańczowej i żółtej. Pierzaste kwiatostany przypominają pióra strusia i nadają się na kwiaty cięte. Wysuszone na powietrzu, w cieniu, zachowują swoje kolory. Kwiaty utrzymują się od lipca do września, wznosząc się ponad jasnozielonymi liśćmi.

W pomieszczeniu doskonale rozwija się przy 18°C. W letnie dni zapewniamy dobrą wentylację bez przeciągów. Na dworze wysadzamy ją, gdy minie już ryzyko mrozów. Grzebieniatka wytrzyma temperaturę do O°C, jeśli nie będzie przemoczona. Nasiona wysiewamy między lutym a kwietniem przy 22°C.

Potrzebuje pełnego słońca, a w domu - niebezpośredniego światła.

Podlewamy obficie, gdy powierzchnia podłoża zaczyna wysychać.

Przy temperaturach powyżej 13°C roślinie służy codzienne zraszanie. Nie zraszamy, jeśli listowie nie wyschnie w ciągu kilku godzin.

W okresie wzrostu nawozimy, co dwa tygodnie, standaryzowaną odżywką.

Nasiona wysiewamy w ziemi na bazie torfu, a przesadzamy do zwykłej mieszanki ziemnej. Wyższe odmiany sadzimy w łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej.

Gdy nasiona wzejdą, należy je przesadzić jak najszybciej, żeby uniknąć zahamowania ich rozwoju.

GDY ZAUWAŻYSZ

Trochę słabsze zabarwienie kwiatów może być skutkiem nadużywania nawozów bogatych w azot. 

Gnicie nasady rośliny jest efektem nadmiernego podlewania celozji. 

Mszyce zbierają się na czubkach młodszych pędów. Te szkodniki zlikwidujemy przy użyciu odpowiedniego insektycydu.

Podobne prace

Do góry