Ocena brak

Cefalocereus starczy

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Kaktus ten najczęściej jest nazywany "głową starca". Łatwo go rozpoznamy po długich, łagodnie spływających, białych włosach. Należy on do gatunków, które rosną bardzo wolno. Szybkie tempo wzrostu w jego wypadku oznacza zaledwie 2,5 cm rocznie. W domowej uprawie osiąga wysokość 30-60 cm, ale w swoich naturalnych warunkach, w Meksyku, osiąga rozmiary nawet do 12 m. Cefalocereus zakwita wtedy, gdy osiągnie już znaczną wysokość. Jest on pięknym dodatkiem do każdej kolekcji kaktusów, ponadto łatwym w uprawie.

Ten gatunek nie jest szczególnie wrażliwy na niskie temperatury i wytrzymuje do 5°C, ale bardziej odpowiada mu temperatura około 10°C. Zimą, w niższych temperaturach trzeba "głowę starca" trzymać w całkowitej suszy, gdyż inaczej może zgnić. Nawet jeśli temperatury są wyższe, dostarczamy mu bardzo niewiele wody - tylko raz lub dwa przez całą zimę.

Roślina potrzebuje przez cały czas nasłonecznionego miejsca uprawy. Będzie dobrze się czuła na parapecie południowego okna.

Latem podlewamy kaktusa oszczędnie i często nawozimy. Przed kolejnym podlewaniem pozwalamy, aby podłoże wyschło. Jesienią i zimą powinien być stosunkowo suchy, a wody dostarczamy tylko tyle, by zapobiec zwiędnięciu. Roślina w wilgotnym podłożu przy niższych temperaturach łatwo gnije.

Ten kaktus pochodzi z pustynnych regionów i dlatego dobrze czuje się w suchej atmosferze.

Kaktusy i sukulenty są "żarłocznymi" roślinami. Dlatego powinny być wiosną i latem nawożone raz na 2-3 tygodnie specjalną odżywką do kaktusów lub odpowiednią do pomidorów, ale rozcieńczoną do połowy mocy.

Jak wiele innych kaktusów o białych kolcach, które pochodzą z południa Stanów Zjednoczonych i Meksyku, ten gatunek potrzebuje dodatkowej ilości wapnia w glebie, łatwo to osiągnąć, przez dodanie do doniczki łyżeczki zmielonej kredy. Można ją wymieszać z kompostem podczas przesadzania lub rozsypać po wierzchu i spłukać podczas podlewania. Dodatkowa ilość wapnia dobrze wpływa na system korzeniowy i poprawia w ten sposób wzrost rośliny. Kaktusy i sukulenty dobrze czują się w łatwo przepuszczalnym kompoście, wymieszanym ze żwirkiem ogrodniczym do 1/3 objętości. Starca rozmnażamy z nasion.

Zabrudzone okazy można umyć, by znowu wyglądały czysto i ładnie. Na wierzch doniczki zakładamy coś w rodzaju kołnierza, aby do kompostu nie przeniknęło zbyt wiele wody (najlepsza do tego jest plastikowa torba). Do pół litra wody dodajemy łyżeczkę płynu do mycia i - jeśli to możliwe - sprykujemy rośliny za pomocą spryskiwacza o łagodnym strumieniu wody (atomizera). Dzięki temu większość brudu spłynie sama. W razie potrzeby używamy małej, miękkiej szczoteczki. Po wyschnięciu rośliny, delikatnie rozczesujemy jej włosy, używając miękkiej szczoteczki lub grzebienia.

Podobne prace

Do góry