Ocena brak

Cedr himalajski

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Cedry to bardzo stare drzewa, a wzmianki o nich można znaleźć w Starym Testamencie. Ich drewno, z którego wykonywano meble i okręty, cenione było już w starożytności. W przeciwieństwie do innych drzew szpilkowych cedry kwitną jesienią. Cedr himalajski to drzewo dosyć smukłe. Początkowo jego kora jest zielonobrunatna i gładka, ale z czasem staje się czarnobrunatna i popękana.

Miękkie szpilki o długości około 3 cm mają kolor ciemno- lub niebieskozielony i zebrane są w pęczki. Szyszki dojrzewają dopiero po 2-3 latach. Odmiana 'Aurea' rośnie wolniej niż roślina macierzysta i osiąga zaledwie 5 metrów wysokości. Z powodzeniem nadaje się do małych ogrodów.

Cedry uprawiane w pojemnikach można wysadzać w ciągu całego sezonu, z wyjątkiem okresów suchych i deszczowych. Drzewko sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosło w doniczce.

Odmiana cedru himalajskiego 'Aurea' wymaga stanowisk słonecznych, gdyż od tego zależy złotu kolor jej gałązek.

Drzewko podlewamy regularnie do czasu, aż się ukorzeni.

Cedr himalajski może rosnąć na różnych glebach, ale muszą być one przepuszczalne. Dorosłe okazy tolerują gleby suche, ale preferują też podłoże żyzne i ilaste.

Cedr himalajski jest wrażliwy na chłody. W naszym klimacie może nie przetrwać pierwszej ostrej zimy.

Usuwamy suche i zniszczone gałęzie. Jeśli na cedrze utworzą się dwa pędy główne (tzw. przewodniki), jesienią usuwamy słabszy. W razie potrzeby młode drzewko palikujemy.

Rozmnażanie Cedru himalajskiego nie jest łatwe. Można wprawdzie wysiewać nasiona wiosną lub szczepić późnym latem albo zimą, ale minie wiele lat, zanim cedr rozwinie się w duże drzewo. Najlepiej więc kupić młode rośliny w szkółce.

Odmiany:

'Aurea' - najbardziej znana;

'Golden Horizon' - drzewko niższe lecz też jest pokryte złotymi igłami, które w cieniu przebarwiają się na kolor niebieskozielony;

'Pygmy' - nadaje się do alpinariów, dorasta zaledwie do 30 cm, który łatwo okryć.

Cedry należy chronić przed ostrym mrozem. Warto zatem wybierać do ogrodu odmiany karłowe, które w zimie można okryć.

Podobne prace

Do góry