Ocena brak

Cechy struktury społecznej współczesnej Polski

Autor /WawrzyniecxD Dodano /04.01.2012

Ludność czerpiąca dochody z pracy……

Ludność czerpiąca dochody z własności 0,1%.

H. Domańskistruktura społeczna Polski w latach 1998 – 1999.

Domański bierze pod uwagę źródło dochodów męża. Charakterystyczne jest liczne kategorie robotników (40% ludności) – wykwalifikowani, niewykwalifikowani, usług, gospodarstw, przemysłowi.

Udział chłopów, rolników, w latach 90 rozpoczęła się tendencja do zmniejszania się elity zawodowej, pracowników biurowych, inteligencji technicznej.

Niektóre grupy sprzed 1989 roku straciły po transformacji – robotnicy i chłopi, klasa robotnicza jest przegraną w sensie materialnym, zmniejszyło się zapotrzebowanie na robotników przemysłowych (w latach 90 średnia spadła poniżej średniej krajowej); robotników najbardziej dotknęło bezrobocie, przy czym byli one uprzywilejowani wcześniej. Na robotników w większym stopniu wpłynęła prywatyzacja i restrukturyzacja. Niezadowolenie objawiało się poprzez strajki. Wykształcenie, mentalność uniemożliwiła zakładanie robotnikom własnych firm w przeciwieństwie do urzędników. Najgorsza jest sytuacja kobiet – robotnic.

Przyczynami zmian poszczególnych kategorii jest powstawanie małych przedsiębiorstw, dymanicznie rozwijających się, zmniejszenie ilości przedsiębiorstw państwowych państwowych takich powstałych na bazie kapitału.

W latach 90 wzrósł odsetek ludzi o wykształceniu średnim i wyższym a także wzrost pensji. Pomiędzy robotnikami wykształconymi istnieje największa różnica w pensji.

W polskich firmach prywatnych średnia płaca była niższa, ale więcej zarobi, zatrudniają też młodych robotników. Wielu polskich robotników jest przyzwyczajona do egalitaryzmu, – czyli nie powinno być dużych różnic w wynagrodzeniu.

Podobne prace

Do góry