Ocena brak

Cantedeskia etiopska

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Cantedeskia etiopska pochodzi z Afryki Południowej. Dosyć często nazywana jest kallą. Nazwa ta jest jednak błędna, gdyż odnosi się do rosnącego u nas na bagnach czermienia błotnego (Calla palustris). Cantedeskie rosną w miejscach błotnych i we wszelkich zagłębieniach wypełnionych wodą oraz mułem. Należą do tego samego rodzaju co obrazki i podobnie jak one odznaczają się białymi kolbowatymi kwiatostanami wydzielającymi przyjemny fiołkowy zapach.

Ostro zakończone, strzałkowate liście są w kolorze ciemnej zieleni. Wielkokwiatowe odmiany cantedeskii uprawia się przeważnie w szklarniach na kwiaty cięte. Formy drobnokwiatowe można hodować w mieszkaniu w doniczkach. W naturalnych warunkach cantedeskie przechodzą okres spoczynku w środku lata, kiedy bagna, na których rosną, wysychają. Wolniejszy wzrost roślin w tym okresie daje się zauważyć także w uprawie szklarniowej.

Interesujące odmiany:

  • 'Green Goddess' - o zielonych kwiatach z białym środkiem.

  • Z.ellotiana - ma żółte kwiaty.

  • Cantedeskia Rehmania (Z.rehmannii) - znana również z powodu pochewki, która otacza jej kwiat jako cantedeskia różowa, ma zabarwienie wahające się od bladoróżowego do ciemnego różu i żółty środek kwiatu. Czasami jej liście są centkowane ale zazwyczaj bez dodatkowych ozdób.

  • Z.eleoptene - odznacza się żółtozłotymi kwiatami, które wyraźnie wyróżniają się na tle jasnozielonych liści o srebrzystych plamkach. Środkowa część kwiatu jest również żółta.

  • Z.albomaculata (znana też jako Z.melanoleuca) ma białą pochewkę i biały środek. Pochewka jednak nie jest śnieżnobiała, ale ma żółtawy odcień. Liście cechują się mieczowatym kształtem.

Cantedeskie sadzimy wiosną w odstępach około 45 cm, aby umożliwić swobodny rozwój karp korzeniowych.

Rośliny preferują stanowiska nasłonecznione, glevy żyznej, wilgotnej (pH 6).

Zimą temperatura w szklarmi powinna wynosić ok. 6-8°C. Cantedeskie etiopskie kwitną w lutym i marcu, ale kwitnienie można przyśpieszyć, podwyższając temperaturę. W okresie spoczynku czyli w czerwcu oraz lipcu, przestajemy podlewać rośliny.

Rozmnażamy przez podział starszych, rozrośniętych roślin po zakończeniu wegetacji, czyli od połowy czerwca.

Cantedeskię etiopską najlepiej uprawiać w ogrodach zimowych, chociaż w cieplejszych krajach mogą pozostawać w gruncie nawet zimą. Cantedeskie najlepiej rosną w temperaturze 15-20°C. Rośliny wymagają bardzo dobrego oświetlenia przez cały dzień. W nocy kwiaty zniosą temperaturę do 10°C. Kwitnienie przypada na naszą jesień i zimę - wtedy właśnie w Afryce jest gorące lato.

Cantedeskie najczęściej ulegają bakteryjnej zgniliźnie, przy której gniją kłącza i łodygi. Chore rośliny należy usuwać. Problemem mogą być też ślimaki.

Podobne prace

Do góry