Ocena brak

Cantedeskia Elliotta

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Liściasta cantedeskia Elliota rośnie w naturalnych warunkach na moczarach. W regionach o łagodnym klimacie może przetrwać zimę zasadzona bezpośrednio w ziemi i głęboko przykryta ochronną ściółką. Częściej jednak ta imponująca roślina hodowana jest w donicach, które na zimę trafiają do szklarni lub cieplarni i pozostają tam do momentu, aż miną mrozy. Cantedeskia Elliota kwitnie w czerwcu, stanowiąc egzotyczne uzupełnienie kompozycji roślinnych wczesnym latem. Nie jest dostosowana do hodowli w większości pomieszczeń w domu. Głęboko zielone liście są nakrapiane przejrzystymi plamkami. Kwiaty są wąskie i długie, zamknięte w piętnastocentymetrowe, złocistożółte pochwy kwiatostanowe. Zewnętrzna część pochwy jest zwykle zielonkawa.

Minimalna wymagana temperatura w zimie wynosi lO°C. Kiedy na wiosnę zaczynają pojawiać się pierwsze pędy, podnosimy ją stopniowo do 15°C. Zapewniamy wentylację wolną od przeciągów, gdy jest powyżej 20°C.

Ustawiamy w pełnym słońcu. Kwitnące okazy powinny jednak przebywać w cieniu podczas najsilniejszego nasłonecznienia.

Roślina w okresie spoczynku nie powinna być podlewana. Kiedy wczesną wiosną pojawią się pędy, stopniowo zwiększamy ilość wody. W okresie aktywnego wzrostu potrzebuje wilgoci.

Nie wymaga dodatkowej wilgoci, jeżeli temperatura jest odpowiednia, a kompost nawilżony.

Nawozimy co tydzień od maja do końca kwitnienia. Używamy standardowego nawozu.

Stosujemy kompost składający się z równych części gliny, torfu i piasku ogrodniczego. W okresie styczeń-luty wsadzamy kłącza na głębokość 10-15 cm.

Potrzebuje odpoczynku po kwitnieniu aż do następnej wiosny. Podlewamy tylko tyle, by zapobiec całkowitemu wyschnięciu kompostu, nie nawozimy i utrzymujemy temperaturę około 10°C. Kiedy liście zaczną żółknąć pod koniec czerwca, redukujemy ilość wody i przestajemy podlewać w połowie lipca.

GDY ZAUWAŻYSZ

Małe, ciemne plamki na liściach sygnalizują obecność Phyllostica richardić powodującą opadanie liści. Usuwamy zaatakowane liście i spryskujemy roślinę odpowiednim fungicydem. 

Nieregularne cętki na liściach mogą być spowodowane różnymi infekcjami, jak wirus żółtej mozaiki ogórków. Musimy usunąć roznoszące choroby mszyce

Mokra zgnilizna spowodowana jest nadmiernym podlewaniem w zimie.

Podobne prace

Do góry