Ocena brak

CADOUDAL Georges (1 I 1771 - 25 VI 1804)

Autor /Maciej555 Dodano /06.06.2013

Przywódca rojalistycznego powstania szuanów. Ur. w Kerleano w Bretanii, syn chłopa, obdarzony wrodzoną inteligencją, a przy tym niezwykłą siłą. Stopniowo, wytrwałością w walce z wojskami republikańskimi, prowadzoną od 1793, wyrósł na legendarnego wodza, tym bardziej że potrafił odnosić sukcesy.

Pobity w 11800 pod Pont-du-Loc przez Brune’a, podjął rokowania z Bonapartem, który oferował mu stopień gen. dyw. i wysoką rentę. Przybył nawet do Paryża i odbył dwa spotkania z pierwszym konsulem. Odmówił jednak i wyjechał do Anglii. Kiedy dowiedział się o rozstrzelaniu brata Juliena i śmierci najlepszego przyjaciela Merciera, uznał, że nie może pozostawić tych „krzywd” bez pomszczenia.

Po wybuchu wojny ang.-franc. 20 VIII 1803 przedostał się do Paryża, gdzie przygotowywał porwanie Bonapartego. Jego obecność w stolicy ujawnił w X1803jeden ze spiskowców, w chwili gdy sam miał być rozstrzelany. Inny zeznał, że C. współdziała z Moreau i Pichegru, co spowodowało aresztowanie obu gen. Sam C. został zatrzymany 9 III 1804 w chwili, gdy zmieniał kryjówkę.

Zastrzelił przy tym inspektora policji Buffeta, a kiedy przesłuchujący go potem prefekt wyrzucał mu, że zabił ojca rodziny, odpowiedział: „Trzeba było wyznaczyć do zatrzymania mnie samych nieżonatych”. Podczas przesłuchania wspomniał o udziale „pewnego księcia” w spisku. Błędnie uznano, że chodzi o ks. d’Enghien. 25 V rozpoczął się proces, w wyniku którego C. skazany został 10 VI na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 VI przez rozstrzelanie. Zdążył jeszcze ironicznie zawołać: „Dokonaliśmy więcej, niż chcieliśmy. Pragnęliśmy mieć króla, a mamy nawet cesarza”.

Podobne prace

Do góry