Ocena brak

Bylica boże drzewko = boże drzewko

Autor /tina Dodano /09.01.2013

Roślina wieloletnia, dochodząca do wysokości 1,5 m, o pokroju krzewiastym, z gęstorozgałęzionymi, miotlastymi pędami. Pochodzi z Azji, uprawiana w Europie, również wPolsce, czasami spotykana w formie zdziczałej, głównie na nizinach. Od dawna znanaroślina ozdobna i lecznicza. Bylica charakteryzuje się silnym, przyjemnym zapachem,po roztarciu przypominającym zapach cytryny. Odznacza się ponadto gęstymulistnieniem, pierzastodzielnymi liśćmi o wąskich lancetowatych odcinkach. Liście sąsinozielone, spodem szaro owłosione. Koszyczki kwiatowe żółtawe, drobne, prawiekuliste, zwisające, zebrane na szczycie w ulistnione grona.Surowiec stanowią kwitnące szczyty pędów bylicy, zbierane w lipcu i sierpniu,suszone jak wszystkie surowce olejkowe w cieniu, w cienkich warstwach.

Skład chemiczny:Olejek eteryczny, garbniki, związki gorzkie, fenolokwasy, flawonoidy oraz licznekumaryny i składniki mineralne.

Działanie:Poprawiające trawienie, żółciopędne, przeciwrobacze, przeciwbakteryjne,przeciwgrzybicze, ułatwiające przyswajanie pokarmów.

Podobne prace

Do góry