Ocena brak

Byk

Autor /Kwiryna Dodano /14.11.2012

Symbol siły, męskiej wojowniczości, dzikości: ze względu na swą aktywność pozostaje w symbolicznym związku ze y słońcem, ze względu na swą płodność również z księżycem (także rogi byka i / krowy, ze względu na swój kształt przypominający sierp księżyca, były jego symbolem). Byk był u wielu ludów nader cennym zwierzęciem ofiarnym. Już malowidła skalne z młodszej epoki kamiennej w Afryce Płn. ukazują przedstawienia byków, które między rogami noszą wizerunek słońca.

W Egipcie bóg płodności Apis był czczony pod postacią byka, często przedstawianego z tarczą słoneczną między rogami; ponieważ utożsamiono go również z Ozyrysem, był zarazem bogiem zmarłych. Śmierć i pogrzeb byka ogłaszanego każdorazowo świętym bykiem-Apisem zawsze były uroczyście obchodzone i kończyły się ,,zmartwychwstaniem" (tj. wyborem nowego byczka). Szczególnie ważną rolę odgrywał byk jako symbol mocy i płodności w kulturze minojskiej. W mit. irań. znane jest m.in. wcielenie kosmicznej płodności w postaci prabyka, który zostaje zabity przez Mitrę, a z jego ciała wyrastają wszystkie rośliny i zwierzęta.

Ofiara z byka i chrzest krwią byka w kulcie Mitry (ofiara), z którego wyłączone były kobiety, przedstawiają ciągle powtarzaną próbę ustosunkowania się do sił byka związanych z płodnością, śmiercią i zmartwychwstaniem. W Indiach bóg Siwa pozostawał w związku z białym bykiem, symbolem okiełznanych sit płodności. U różnych ludów byk—ze względu na swą płodność— pozostawał również w związku z burzą, deszczem i wodą.

Z psychoanalitycznego punktu widzenia byk odpowiada zwierzęcym siłom i seksualności człowieka; w tym aspekcie również walki byków zapewne jeszcze dziś stanowią ciągle powtarzaną próbę antycypacji — poprzez żywy przykład — wewnętrznego zwycięstwa nad tymi siłami. Byk jest 2 znakiem Zodiaku, jego żywiołem jest ziemia.

Podobne prace

Do góry