Ocena brak

Bugenwilla

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Nazwa Bougainvillea kojarzy się często z romantycznymi powieściami i ciepłymi, słonecznymi ogrodami śródziemnomorskimi. W klimacie chłodniejszym najlepiej uprawiać tę piękną roślinę w oranżerii lub słonecznym pomieszczeniu. Może być z powodzeniem uprawiana jako mała roślina doniczkowa - odpowiednio prowadzona i cięta, przy zapewnieniu dostatecznej ilości światła stymulującego drewnienie pędów i powstawanie pąków kwiatowych.

Rodzaj Bougainvillea, którego nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego admirała Louisa Antoine'a Bougainville (o którym mówi się, że odkrył tę roślinę podczas podróży dookoła świata), jest niewielki i obejmuje 7-8 gatunków krzewów i małych drzew. Spośród nich interesują nas tylko 2 gatunki. Pochodzą one z Brazylii, skąd zostały przywiezione w połowie XIX w. Bougainvillea należy do rodziny NyctaginaceaeNajszerzej znana jest B.glabra, mająca błyszczące, fiołkoworóżowe przykwiatki i małe żółte kwiaty. Kwitnie ona obficie przez całe lato. Drugim gatunkiem jest B.spectabilis (b.wspaniała); jej odmiany mieszańcowe mają przykwiatki o różnych barwach: 'Mrs Butt' -jaskraworóżowe, a 'Kiltie Campbell' - pomarańczowe. Przykwiatki roślin tego gatunku są dłuższe (podobnie jak liście), lecz nie tak liczne jak u B.glabra.

Bungenwilla maja podobne do liści przylistki w jasnych kolorach. Otaczają one malutkie kwiatostany i dlatego często mylnie brane są za kwiatki. Bugenwilla ma szybko rosnące, cierniste pędy. Do domowej hodowli najlepiej wybrać małe osobniki. Rośliny w glinianych doniczkach rzadziej cierpią z powodu nadmiaru wody, a liście ich są mniej skłonne do żółknięcia.

Jeśl zapewnimy bugenwilli wysokie temperatury (21°C), odpowiednią wentylacją i dużą ilość słońca, będzie ona kwitła prawie bez przerwy. W okresie spoczynku, czyli od jesieni do zimy, najlepiej służą jej niższe termperatury. W warunkach tych może kwitnąć nieustannie od wiosny do późnego lata. Minimalne temperatury: 7°C w zimie i l3°C w lecie są niezbędne do przetrwania. Temperatura optymalna w okresie wzrostu to l6°C.

Ustawiać ją w jasnym miejscu, oświetanym co najmniej cztery godziny dziennie przez słońce. Małe roślinki należy regularnie obracać, by rozwijały się równomiernie. Większe bugenwille potrzebują dużo światła. Jeżeli ustawimy je na tle jasnej ściany, to promienie słoneczne, odbijając się od niej, dotrą także do tylnej części pnącza.

Kompost, między kolejnymi podlewaniami, musi lekko podeschnąć. Podlewać w miarę potrzeb, od wczesnej wiosny do późnego lata, a zimą - jeszcze mniej.

Przy upałach zraszać roślinę, najlepiej wczesnym rankiem. Nigdy nie robić tego w pełnym świetle słonecznym. Dobra wentylacja pomoże zwalczyć choroby.

Nawozić co dwie doby. Dobrze ukorzenioną bugenwillę nawozić zwykłym nawozem, rozcieńczonym na pół. Nie nawozić w okresie spoczynku (jesień - zima).

Przesadzać na wiosnę. Użyć kompostu na bazie gliny. Dużym roślinom można zmienić tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Bugenwilla żadko choruje. Kształt rośliny można modelować, przycinając ją na wiosnę.

Podobne prace

Do góry