Ocena brak

Budowa układu moczowego człowieka

Autor /kulfon12345 Dodano /05.10.2011

Układ moczowy człowieka składa się z:- nerek- moczowodów- pęcherza moczowego- cewki moczowej

Mocz powstaje w nerkach. Z nerek moczowodami odprowadzany jest do pęcherza moczowego. Ośrodek regulujący skurcz pęcherza moczowego i wydalanie moczu znajduje się w części krzyżowej rdzenia kręgowego.

Nerka zbudowana jest z ogromnej ilości bo około 1,5 mln. mikroskopijnych elementów- zwanych nefronami. Całkowita powierzchnia filtracyjna wszystkich nefronów obydwu nerek wynosi 2m2. Nerki , a właściwie kłębki nerkowe przefiltrowują w ciągu doby ok. 2 tys. l. krwi. Dzięki układowi moczowemu wydalane są substancje zbędne lub szkodliwe , oraz te , które w danej chwili występują w organizmie w nadmiarze.

Wydalanie nerkowe polega na usuwaniu z moczem końcowych produktów przemiany materii (mocznik, kwas moczowy, keratynina). Nerki spełniają również rolę regulacyjną polegającą na zdolności do utrzymania w organizmie wody i substancji w niej rozpuszczonych w ilościach gwarantujących optymalny skład i objętość płynów ustrojowych. Od nerek w znacznym stopniu zależy skład krwi krążącej oraz skład płynu tkankowego i śródkomórkowego . Nerki mają również wpływ na wysokość ciśnienia tętniczego krwi. Nerka jest narządem parzystym w kształcie ziarna fasoli. Waży ok. 160g. Położone są na tylniej ścianie jamy brzusznej, po obydwu stronach kręgosłupa lędżwiowego.

Moczowód - odprowadza mocz z miedniczek nerkowych do pęcherza moczowego. Moczowód jest rozciągliwym przewodem długości ok. 30 cm. i średnicy ok. 0,8cm.

Pęcherz moczowy to kulisty zbiornik moczu o pojemności od 0.3l do 0,6l. Znajduje się w miednicy mniejszej. Składa się z dna trzonu i szczytu. Pusty ma kształt miski a pełny jest kulisty.

Cewka moczowa wychodzi z najniżej położonej części pęcherza. połączenie cewki moczowej z pęcherzem jest otoczone okrężnymi włóknami mięśniowymi stanowiącymi zwieracz kontrolujący opróżnienie pęcherza moczowego. Cewka moczowa u mężczyzn i u kobiet ma odmienną budowę.

Znaczenie układu moczowego dla człowieka jest ogromne.Wyłączenie funkcjonowania tego układu prowadzi do ciężkich zaburzeń w organizmie, a w rezultacie do śmierci.

Podobne prace

Do góry