Ocena brak

Budowa organów roślin okrytonasiennych w związku z funkcją - Nasienie, owocnia i owoc

Autor /kulfon12345 Dodano /05.10.2011

ŽNasienie jest spoczynkowym stadium rośliny, wszystkie procesy życiowe jego komórek są zahamowane i przebiegają w bardzo zwolnionym tempie. Jest to tzw. stan życia utajnionego - anabioza. Zahamowaniu procesów życiowych sprzyja mała zawartość wody w nasieniu. Po okresie spoczynku, kiedy nasienie znajdzie się w sprzyjających warunkach, zaczyna kiełkować. Kiełkowania nasienia to przejście ze stanu spoczynku w stan aktywności fizjologicznej.

Nasienie składa się z zarodka, który wytworzył się z zapłodnionej komórki jajowej, z bielma, które rozwinęło się z zapłodnionego jądra wtórnego woreczka zalążkowego oraz pełni rolę organu spichrzowego i z łupiny, która powstała z przekształconych osłonek zalążka. U nasion bezbielmowych rozwijają się dwa pierwsze liście zarodkowe zwane liścieniami, które pełnią rolę organów spichrzowych. Nasiona możemy podzielić na bielmowe, bezbielmowe i obielmowe.

Po dokonanym zapłodnieniu działki kielicha, płatki korony, a zazwyczaj także szyjka i znamię słupka obumierają i odpadają, równocześnie ściana zalążni rozrasta się i przekształca w owocnię, która spełnia rolę kryjącą. Osłania tyle nasion, ile było w niej zalążków. Owocnia razem z nasionami tworzy o w o c.

W niektórych przypadkach owoc tworzy nie tylko zalążnia, ale i jakaś inna część kwiatu, np. dno kwiatowe, rurka kwiatowa. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy zalążnia osadzona jest nisko, we wklęsłym dnie kwiatowym, jak to mam miejsce w kwiecie jabłoni.

Podobne prace

Do góry