Ocena brak

Budowa organów roślin okrytonasiennych w związku z funkcją - Kwiat

Autor /kulfon12345 Dodano /05.10.2011

ŽKwiat jest zmodyfikowanym pędem, którego liście przekształciły się w poszczególne elementy kwiatu, którego zadaniem jest wytwarzanie nasion.

Typowy kwiat składa się z zielonych dziełek kielicha, barwnych płatków korony, pręcików i słupka .

ŽDziałki kielicha chronią w pączku wewnętrzne części kwiatu, barwne płatki korony wabia owady, a pręciki i słupki służą do rozmnażania.

Słupek zbudowany jest z jednego lub kilku owocolistków. Można tu wyróżnić zalążnię, szyjkę oraz znamię wydzielające lepką ciecz, do której przylepia się pyłek. Zalążni znajdują się zalążki przymocowane sznureczkami do łożyska zalążni.

Zalążek zbudowany jest z ośrodka, dwu osłonek i okienka .

W ośrodku zalążka wyodrębnia się jedna komórka macierzyńska, która ulega podziałowi redukcyjnemu. Powstają 4 komórki haploidalne o zredukowanej liczbie chromosomów. Trzy z nich znikają, a jeden rozrasta się i rozwija się w 8 jądrowy woreczek zalążkowy .

W dojrzałym woreczku zalążkowym na biegunie położonym blisko okienka zgrupowane są trzy jądra, z których największe to komórka jajowa, dwa pozostałe to synergidy. Na przeciwległym biegunie znajdują się też 3 jądra - antypody. Dwa pozostałe jądra wędrują na środek woreczka zalążkowego i tworzą wtórne jądro woreczka zalążkowego.

Pręcik zbudowany jest z nitki pręcikowej i pylnika, a pylnik z dwóch worków pyłkowych o dwóch komorach. W komorach pyłkowych powstają haploidalne ziarna pyłku. Ziarno pyłku rozwija się i dzieli na wegetatywne i generatywne.

Aby kwiat spełnił zadanie musi nastąpić jego zapylenie - przeniesienie dojrzałego ziarna pyłku na znamię słupka. U roślin owadopylnych dokonują tego owady, u wiatropylnych - wiatr. Na znamieniu ziarno pyłku zaczyna kiełkować wytwarzając łagiewkę pyłkową.

Łagiewka przechodzi przez szczelinę ściany zewnętrznej ziarna pyłku.

Łagiewka pyłkowa rośnie i przeciska się przez szyjkę słupka, torując sobie drogę do zalążka. Tymczasem w łagiewce pyłkowej jądro generatywne dzieli się tworząc plemniki, które są nagie. Gdy koniec łagiewki dotrze do zalążka oba plemniki dostają się do woreczka zalążkowego i tu następuje zapłodnienie. Powstaje zarodek i tkanka gromadząca substancje zapasowe - bielmo, którego komórki otaczają zarodek i dostarczają mu substancji odżywczych. Osłonki zalążka grubieją i tworzą łupinę nasienną. W ten sposób z zalążka wykształca się nasienie.

Podobne prace

Do góry