Ocena brak

„Budowa nowej cywilizacji” A. H. Tofflerów

Autor /spidigonzalez Dodano /27.03.2011

Innym spojrzeniem są prace Alvina i Heidi Tofflerów, zajmujących się futurologią. Duży rezonans wywołała ich książka „Szok przyszłości” wydana w 1970r., traktująca o „ogólnym kryzysie społeczeństwa industrialnego”. Książka „Trzecia fala” analizowała przyszłość społeczeństwa postindustrialnego.

Najnowsza nosi tytuł: „Budowa nowej cywilizacji. Polityka trzeciej fali”. Kolosalną wagę przywiązują do roli informacji i narastania przewagi pracowników społeczeństwa informatycznego. Zatrudnienie w rolnictwie spadnie do kilku %, a robotników do kilkunastu %. Dominować maja zatrudnieni w sferze usług. Nadal będzie wzrastać rola wiedzy i wykształcenia. Ludzka praca będzie zastąpiona przez skomputeryzowane systemy.

Tofflerowie poruszają gamę problemów, które rodzi rewolucja cybernetyczno – informatyczna, jej wpływ na życie gospodarcze, kulturalne, polityczne i funkcjonowanie społeczeństwa. Rozważania te pobudzają do obserwowania tego, co ma miejsce zarówno w nauce, technice, produkcji i organizacji społeczeństwa.

Do góry