Ocena brak

Budowa i funkcje narządu wzroku

Autor /kulfon12345 Dodano /05.10.2011

1.Budowa oka

a)gałka oczna

b)narządy dodatnie

-aparat ochronny

*rzęsy (kurz)

*brwi (pot)

*powieki (ciała obce)

*kostny oczodół (przed uderzeniami)

*tkanka tłuszczowa, łzy (przed tarciem i naciskiem)

-aparat ruchowy

*mięśnie (rzęskowy, zwieracz, rozszeżacz źrenicy)

BŁONA:zewnętrzna włóknista

CZĘŚĆ OKA:

rogówka-w przedniej częsci; funkcja:ochrania przed czynnikami zewnętrznymi, przezroczysta, przepuszcza światło.

twardówka-w tylnej części oka; funkcja:ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

BŁONA:naczyniowa

CZĘŚĆ OKA:

naczyniówka-pokrywa część wzrokową siatkówki, składa sie z gęstej sieci naczyń włosowatych o dużej srednicy; funkcja:pochłania nadmiar światła, ukrwiona.

cialko rzęskowe-łączy naczyniówkę z tęczówką, zbudowana z promienisto ułorzonych wyrostków rzęskowych tworzących wieniec rzęskowy,w którym występuje gładki mięsień rzęskowy; funkcja:odgrywa rolę w procesie nastawności, czyli akomodaci oka/patrzenie z bliska i daleka/.

tęczówka ze źrenicą-w przedniej części błony naczyniowej, kształt barwnego pierścienia z centralnie położonym otworem(źrenicą), której średnica jest regulowana przez mięsień zwieracz i rozszerzacz; funkcja:regulacja ilości światła przenikającego do oka przez zwężenie i rozszerzenie źrenicy-zdolność adaptacyjna.

BŁONA:wewnętrzna

CZĘŚĆ OKA:

siatówka-najbrdzej wewnętrzna część oka, tylna część wrażliwa na światło nosi nazwę wzrokowej-zb.z pręcików i czopków, plamka ślepa-miejsce niewrażliwe na promieniowanie świetlne, plamka żółta-miejsce najwyraźniejszego widzenia; funkcja:warstwa światłoczuła, bodziec świetlny powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, które przewodzą impulsy nerwowe do mózgu, pręciki zawierają rodoksynę-wrażliwe na natężenie światła, czopki zawierają jodopsynę-wrażliwa na barwy i światło.

Częscią oka just również siatkówka i ciało szkliste(otaczające rogówke twardówkę i naczyniówkę)

siatkóka-zawieszona na obwódce rzęskowej połączonej z ciałem rzęskowym; funkcja:nastawienie na ostrość przez zwiększenie lub zmiejszenie krzywizny oka.

ciałko szkliste-galaretowata masa tylnej części gałki ocznej, wodnista ciecz-przednia część gałki ocznej; funkcja:zapewnia oku jędrność i nadaje kształt.

Podobne prace

Do góry