Ocena brak

Budleja Dawida

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Budleja Dawida (Buddleja davidii) nazywana też motylim krzewem kwitnie od połowy lipca. Jej drobne, liliowe lub bladofioletowe kwiaty z charakterystycznym pomarańczowym oczkiem podobne są do kwiatów bzu. Zebrane w długie (do 30 cm długości), kłosowate i przewisające wiechy kwitną do pierwszych przymrozków. Rozwijają się one stopniowo, początkowo na pędach głównych, później bocznych. Silny zapach kwiatów zwabia setki motyli, które zbierają z nich nektar. Odmiany jej różnią się barwą kwiatów, długością kwiatostanów oraz porą kwitnienia. Najlepiej czują się one w słonecznym, zacisznym zakątku ogrodu.

  • 'Black Knight' - pachnące, ciemnofioletowe kwiaty zebrane w gęste, długie (do 50 cm) kwiatostany.

  • 'Fascinating' - odm. o kwiatach fioletoworóżowych.

  • 'Royal Red' - odm. o kwiatach fioletowopurpurowych.

  • 'Ile de France' - odm. o rózowych kwiatach.

  • 'Peace' - efektownie wyglądająca odm. o białych kwiatach.

  • 'White Profusion' - odm. o białych kwiatach.

Ze względu na niewielkie rozmiary sadzić je możemy na działkach lub niewielkich ogrodach. Ciekawie prezentują się w jednorodnych grupach lecz najpiękniej wyglądają samotnie stojące rośliny z lekko rozchylającymi się na boki pędami zakończonymi różnokolorowymi, kłosowatymi kwiatostanami. W centralnych i wschodnich terenach kraju pędy budlei przemarzają w mniejszym lub większym stopniu lecz już wiosną z nasady okopczykowanych krzewów szybko wyrastają nowe silne pędy pokrywające się u schyłku lata pachnącymi, wzbudzającymi podziw kwiatami.

Budleje zwykle nie sprawiają kłopotów, pod warunkiem że są regularnie przycinane. Jeśli tego nie dopilnujemy, życie rośliny będzie znacznie krótsze.

Krzew wygląda lepiej, gdy usunięmy martwe kwiatostany zaraz po przekwitnięciu.

Podobne prace

Do góry