Ocena brak

Brzoza karłowata

Autor /Egbert Dodano /10.02.2012

 

Wygląd: Mała krzewinka płożąca się albo tylko niewiele podnosząca nad ziemię. Gałęzie sękate, z bru-natno- lub czarno-szarą, mało łuszczącą się korą. Młode gałązki gęsto i krótko aksamitnie owłosione, później przeważnie łysiejące.

Liście na bardzo krótkich ogonkach, prawie kolisto-okrągłe, nieco szersze niż długie, na wierzchołku zaokrąglone lub ucięte, z głęboko karbowanym brzegiem, 4-12 mm długości i 5-15 mm szerokości, na spodniej stronie z wyraźnie występującą siecią żyłek, po obu stronach z 2-4 parami nerwów bocznych, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem jasnozielone, nieco kleiste. Niepozorne jednopłciowe kwiaty siedzą w oddzielnych, kotkowatych kwiatostanach na tej samej roślinie (jednopienność).

Męskie kotki bez szypuł, prosto stojące i walcowate, około 0,5-1,5 cm długości, z brunatnymi przysadkami, pylniki żółte. Żeńskie kotki prosto wzniesione. Zalążnia jajowato-podłużna, jasno-brunatna, 7-10 mm długości i 5 mm średnicy. Łuski owocu klinowate, nie podzielone lub do połowy klapowane. Skrzydełko owocu o wiele węższe niż owoc.

Siedlisko: Rozproszona lub bardzo rzadka na torfowiskach wysokich, torfowych łąkach i tor-fiastych moczarach.

Rozmieszczenie: Gatunek reprezentuje ark-tyczno-borealną grupę zasięgów. W Europie występuje w Skandynawii, Szkocji i arktycz-no-subarktycznych obszarach Rosji.

Poza tym pojawia się na oderwanych stanowiskach reliktowych w Europie Środkowej i Wschodniej na niżu, a zwłaszcza w wysokich górach (pogórze Alp, Harc, Rudawy, Las Czeski, Sudety), W Polsce znane są obecnie tylko 3 stanowiska: na Pomorzu, w Górach Izerskich i w Górach Bystrzyckich.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Podobne prace

Do góry