Ocena brak

Brzoza brodawkowata

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Drzewo do 25 m wysokości. Młode, lśniąco czerwo-nawobrunatne gałązki zwisłe i prawie nagie, z brodawkowa-tymi gruczołami żywicznymi (stąd nazwa). Trójkątno-rombowate, długo zaostrzone liście, u nasady szerokoklinowawate, z nieza-okrąglonymi kątami bocznymi, na brzegu ostro, podwójniepiłkowane. U podobnej brzozy omszonej (Betula pubescens) liście są owłosione w kątach nerwów, krótko zaostrzone, jajowate do okrągławojajowatych, z sercowa-tą nasadą i zaokrąglonymi kątami bocznymi. Kwiaty męskie w zwisających kotkach, po 2-4 na końcu zeszłorocznych gałązek, kwiaty żeńskie w krótszych kotkach, w porze kwitnienia prosto wzniesionych.  

Siedlisko: Lasy, torfowiska, wrzosowiska, kamieniołomy, ubogie pastwiska.

Rozmieszczenie: Cała Europa; w Polsce, rozpowszechniona i wszędzie pospolita. Także sadzona.

Okres kwitnienia: Kwiecień i maj.

Substancje zawarte w roślinie: Saponiny, olejki eteryczne, garbniki, żywice, w korze - olejek zawierający salicylan metylu, kwas betuli-nowy.

Zastosowanie i działanie: Środek odwadniający, również oczyszczający przy reumatyzmie, pomocny przy chronicznym reumatyzmie stawów; smoła brzozowa - zewnętrznie przy chorobach skóry i inwazjach pasożytów. Sok brzozowy jest zawarty w wielu kosmetykach do włosów.

Przygotowanie i stosowanie: Liście (Folia Be-tulae): 1 LS jako zimny wyciąg; smoła z drewna brzozowego (Pix Betulina/Oleum Rusci)i 10% - do wcierania. WLH: Betula pendila i alba (sok młodych brzóz na wiosnę); spagyrik.

Termin zbioru: Od kwietnia do maja.

Podobne prace

Do góry