Ocena brak

Bruzdkowanie

Autor /zuzanna Dodano /30.12.2011

U wielu ssaków, m.in. u człowieka i małp, podczas bruzdkowania każdy blastomer dzieli się niezależnie od innych; po stadium 2 blastomerów następuje kolejno stadium 3, 4, 5 i więcej blastomerów.

U człowieka pierwsze podziały jaja przebiegają powoli. W tym czasie jajo otoczone jest jeszcze osłonką przejrzystą i przesuwa się poprzez jajowód do macicy. Do jamy macicy zarodek wnika po trzech dobach tej wędrówki, osiągnąwszy stadium 8—9 blastomerów.  Komórki zarodka tworzą tu zwartą pobru-zdkowaną bryłę, przypominającą wyglądem owoc morwy, stąd stadium to nosi nazwę moru li. Podobne, nie tak pełne jednak obrazy bruzdkowania stwierdzono i u zarodka ludzkiego.

W przebiegu dalszego bruzdkowania wewnątrz zarodka, pomiędzy komórkami moruli, gromadzi się płyn, który powoduje rozsuwanie się wewnętrznych blastomerów. Zarodek przybiera postać pęcherzyka, wchodząc równocześnie w stadium blastul i (blastos = pączek). Pęcherzyk ten wzrasta, jego ściany stają się cieńsze i w końcu zbudowane są z jednej warstwy niskich komórek. Na jednym jego biegunie, tzw. twórczym, skupione są komórki tworzące węzeł zarodkowy.

Podobne prace

Do góry