Ocena brak

Brazylia - Historia

Autor /Aron Dodano /23.09.2011

Brazylię odkryli w 1500 żeglarze portugalscy i objęli ją w posiadanie. Podobnie jak w wielu innych regionach Ameryki Łacińskiej, również i tu kolonizatorzy wyniszczyli znaczny procent tubylczej ludności indiańskiej (Indianie). W latach 90. XVIII w. w Brazylii rozwinął się ruch na rzecz zrzucenia portugalskiej władzy kolonialnej. W 1807 powstało królestwo w ramach tzw. unii portugalskiej.

W 1822 proklamowano niepodległe cesarstwo. Po niespełna siedemdziesięciu latach, w 1889, cesarstwo zostało obalone, a kraj stał się republiką federacyjną. Rozmaite grupy zaczęły współzawodniczyć o władzę, co spowodowało tendencje separatystyczne poszczególnych stanów. Po I wojnie światowej nastąpiło scentralizowanie władzy państwowej, umocniła się i rozwinęła gospodarka.

W 1964 władzę w Brazylii przejęła armia, która skupiła w swoich rękach całą administrację państwową. W ostatnim okresie nastąpił stopniowy powrót do konstytucyjnych form sprawowania władzy.

W 1988 przyjęto nową konstytucję, po1990 prezydent F. Collor de Mello doprowadził do przyjęcia przez Kongres Narodowy pakietu daleko idących reform, jednak nie zdołał ich zrealizować; zamieszany w aferę korupcyjną, w 1992 podał się do dymisji. Od 1 I 1995 urząd prezydenta pełni F.H. Cardoso, prowadząc bardzo skuteczną politykę ekonomiczną.

Podobne prace

Do góry