Ocena brak

Bratek ogrodowy

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Bratek ogrodowy jest jedną z najbardziej użytecznych i uniwersalnych ze wszystkich roślin. Bratek najlepiej prezentuje się w czasie pierwszego roku kwitnienia, aczkolwiek formalnie jest rośliną dwuletnią. Bratek może być wykorzystywany jako kwiat wiosenny, letni i jesienny. Z nasion posianych między lipcem a wrześniem wyrastają duże kwiaty. Mogą one osiągnąć 7,5 cm średnicy i są one dostępne w wielu kolorach. Na ich płatkach bardzo często pojawiają się asymetryczne rysunki innej barwy. Liście bratków są jajowate, o karbowanym brzegu. Bratki stosuje się na obwódki i na rabaty. Pięknie komponują się zwłaszcza z górującymi nad nimi czerwonymi tulipanami, hiacyntami i żółtymi narcyzami.

Zanim wysiejemy nasiona, należy zmieszać je z odrobiną wilgotnego kompostu, włożyć do torby foliowej i przez 2 tygodnie trzymać w lodówce. Bratki najlepiej kiełkują w temp. ok. 18°C. Nasiona wysiewamy na rozsadniku lub do skrzynek. Jesienią siewki pikujemy. Zanim nastaną mroźne dni, trzeba zapewnić roślinom ochronę przed przymrozkami. W tym celu można użyć agrowłókniny (lub gałęzi świerkowych), którą na bokach grządki warto umocować kamieniami. Wiosną rozsadę można wysadzić na wybraną rabatę.

Bratki ogrodowe lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione.

Rośliny preferują podłoże wilgotne, ale nie nasiąknięte wodą. Sadzonki podlewamy obficie w czasie pogody bezdeszczowej. Bratki potrzebują też wilgotnego kompostu.

Bratki lubią podłoże próchniczne, luźne i zasobne w substancje organiczne, o odczynie pH 5,5-7.

Po ostatnim kwitnieniu bratki należy starannie przykryć gałązkami świerkowymi lub liśćmi. Dzięki temu nie wymarzną w czasie bezśnieżnej zimy.

Nieładnie wyglądające rośliny można przycinać do około 7,5 cm. Po takim zabiegu bratki bardzo szybko się odradzają i wypuszczają ponownie kolorowe kwiaty.

Bratki należy wysiewać w VII-VIII.

Odmiany: 

'Water Colours Mixed' - wys. do 15 cm, o ślicznych kwiatach, które są kolorowe prawie przez cały rok;

'Floral Dance' - odporna na chłody;

'Universal Series' - jeden z największych i najlepiej kwitnących w okresie wiosennym;

'Crystal Bowl' - bardzo ładnie kwitnie latem;

'Imperial Series' - bardzo ładnie kwitnie latem.

Podczas deszczowej jesieni sadzonki bratków ogrodowych mogą paść ofiarą pomrowów i ślimaków. Latem młode pędy tych roślin mogą natomiast zaatakować mszyce i mączliki. Stosuj odpowiednie środki zapobiegawcze.

Podobne prace

Do góry