Ocena brak

BRAMA

Autor /Boryslaw Dodano /06.03.2012

Od XVI w. w znaczeniu 'główne drzwi', z czes. brdna; przedtem, od XIII w., rodzima brona od bronić, pierw, znaczenie 'przegroda; tama; obwarowanić'. Brama Brandenburska w Poczdamie, zbud. w 1770. W Berlinie zbud. 1788-91 przez C. G. Langhansa. Brama do Raju zob. Florencja (Baptysterium).

Brama Floriańska jedyna zachowana z ośmiu bram głównych w dawnym pierścieniu murów obronnych Krakowa, osłonięta zachowanym do dziś Barbakanem, zbudowana w końcu XIII w. Obrona jej była powierzona cechowi kuśnierzy. Brama Lwic zob. niżej Lwia Brama. Brama Łez, arab. Bab el-Mandeb, cieśnina między Afryką i Półwyspem Arabskim, łącząca M. Czerwone z Zatoką Adeńską, nazwana od wielkiej liczby rozbitych żaglowców na tych wodach.

Brama szeroka i brama ciasna alegoria biblijna w Ew. wg Mat., 7, 13-14: „Wchodźcie przez ciasną bramę, bo szeroka wiedzie na zatracenie, a ciasna - do życia, a mało jest tych, którzy ją znajdują." Brama Wyżynna otwierająca Szlak Królewski w Gdańsku, część renesansowego systemu fortyfikacji, wzniesiona przez Jana Kramera w 1576, pokryta okładziną kamienną przez Wilema van den Błocka w 1588. W attyce najokazalszy w Gdańsku zestaw orłów i herbów.

Brama Snów zob. Sen. Lwia Brama, Brama Lwic, monumentalna brama z ok. 1400-1300 pne. wiodąca na akropol w Mykenach w Argolidzie (Grecja staroż.). Ponad potężną belką wspierającą (5 m dł.) trójkątny blok odciążający przysłonięty płytą z reliefem przedstawiającym dwie lwice, stojące naprzeciw siebie na tylnych łapach, po obu stronach kolumny będącej oznaką godności.

Skąjska Brama jedna z bram Troi w Iliadzie Homera; z jej baszty widać było całą równinę; przez nią wszedł do miasta orszak weselny Heleny; tu żegnał się Hektor z Andromachą i synkiem Astyanaksem; bramę tę uszkodzono, aby zmieściła drewnianego konia Achajów; ją też otworzyli towarzyszom wojownicy greccy, wydobywszy się z wnętrza konia trojańskiego; z gr. skala 'lewa; niepomyślna; zachodnia'.

Zielona Brama zob. Zielony.

Złota Brama zob. Złoty.

Żelazna Brama zob. Żelazny.

Podobne prace

Do góry