Ocena brak

Borówka wysoka (amerykańska)

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Dziko rosnąca borówka amerykańska (czyli wysoka) tworzy potężne zarośla wysokość i szerokość nawet dwóch metrów. Są dość odporne. Zniosą przymrozki, a nawet mróz, wymagają jednak wilgotnej i próchnicznej ziemi o dużej kwasowości. Glebę można odpowiednio zakwasić kompostem z kory iglaków i roślin wrzosowatych. Sadzonki borówki wysokiej najlepiej posadzić wiosną lub jesienią. Ponieważ borówka amerykańska jest obcopylna, musimy posadzić przynajmniej dwa, trzy krzewy. Zaczną owocować już w następnym roku. Rosną szybko i stanowią oryginalną ozdobę ogrodu. Pięknie wyglądają podczas kwitnienia, obsypane są bowiem masą białych, przypominających dzwoneczki, kwiatów, jak również jesienią dzięki czerwonemu zabarwieniu pędów.

Owoce zmieniają zabarwienie przez czerwień do głębokiego granatu - wtedy są w pełni dojrzałe i można je zrywać.  borówka amerykańska lubi półcień i miejsca osłonięte od wiatru. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Potrzebuje jednak dużo wody. Aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, trzeba ziemię wokół rośliny ściółkować torfem. Usuwamy też chwasty i lekko przycinamy zbyt zagęszczone pędy. Właściwe cięcie wykonujemy dopiero wówczas, gdy krzew dobrze się rozrośnie, zwykle po 4 latach po posadzeniu. Usuwamy około Ľ starych pędów, które śvinamy u dołu lub skracamy do miejsca, w którym wyrósł silny nowy pęd.  

Owoce zbieramy dopiero po tygodniu od chwili, gdy zabarwiają się na niebiesko i pojawi się srebrzysty nalot.  W naszych warunkach klimatycznych do najbardziej wartościowych należą odmiany:

Podobne prace

Do góry