Ocena brak

Bohater „Ferdydurke” w poszukiwaniu własnej wolności

Autor /Adam555 Dodano /06.05.2011

Ferdydurke” przedstawia próbę walki z formą 30-letniego Józia który nagle został wepchnięty w dzieciństwo. Prof.Pimko zmusza go do pójścia do szkoly ktora ma produkować ludzi „upupionych” „zielonych” czyli niedojrzałych, niedorosłych, niezdolnych do samodzioelnego myslenia. Typowym przykladem „ugembiania” czyli narzucania jakiejś formy jest lekcja o Slowackim. Uczniowie nie moga mieć wlasnego zdania, o Slowackim wolno wypowiadac się jedynie z najwieksza czcia bowiem „Slowacki wielkim poeta byl”.

Józio jest swiadkiem rozpaczliwej proby wyzwolenia się z formy jaka jest pojedynek na miny miedzy Mientusem a klasowym prymusem Syfonem zakończony ogólna bijatyka symbolizujaca katastrofe, balagan bezradnosc. Walka z formą z gory jest skazana na niepowodzenie. Kolejny etap walki Jozia z forma rozgrywa się na stancji postepowych inzynierowstwa Młodziaków.Nowoczesność Młodziaków jest sztuczna, upozorowana co w krótce Józio demaskuje. Po bijatyce na stancji Młodziaków wraz z Miętusem uciekają na wieś.

Tu w ziemiańskim dworku Hurleckich odbywa się trzeci etap borykania się z formą, który również kończy się niepowodzeniem. Tak więc rozpaczliwa walka Józia jest z góry skazana na niepowodzenie. Gdy tylko udaje mu się uciec przed jedną formą, natychmiast popada w drugą, nigdy nie może się od nich uwolnić, nigdy nie jest sobą. Ludzie są wobec siebie nieautentyczni, upozowani, sztuczni, dążenie do autentyczności jeszcze bardziej pogłębia te cechy. Świat otaczający czlowieka jest światem chaotycznym, powodującym pogłębiającym zagubienie się jednostki w rzeczywistości.

Do góry