Ocena brak

Bodziszek wielkokorzeniowy

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Bodziszek wielkokorzeniowy to doskonała roślina okrywowa, która może zagłuszyć wszelkie chwasty. Bodziszek kwitnie na przełomie czerwca i lipca na purpurowo. Zaokrąglone liście są lepkie w dotyku i wydzielają silny zapach. Liście wykorzystuje się jako źródło aromatycznych olejków. Rośliny te z powodzeniem można sadzić w ogrodach na rabatach, zwłaszcza że znoszą nasze zimy.

Późną wiosną wysadzamy dobrze ukorzenione sadzonki. W tym czasie wysadzamy też uzyskane z podziału bryły korzeniowej fragmenty roślin.

Bodziszek preferuje glebę dobrze przepuszczalną. Do podłoża gliniastego i ciężkiego należy dodać trochę żwirku, by poprawić drenaż.

Bodziszki wielkokorzeniowe rozmnażamy przez siew w czerwcu lub lipcu albo orzez podział starszych roślin na wiosnę. Bezpośrednio w ziemi możemy umieszczać także zdrewniałe pędy z jednym liściem.

Czarne lub pomarańczowe brodawki na spodniej stronie liści wskazują na obecność rdzy bodziszka. Roślinę spryskujemy wówczas odpowiednim fungicydem, upewniając się, że liście zostały całkowicie zwilżone. Jeśli objawy choroby są nieznaczne, zainfekowane liście można oberwać i spalić.

Podobne prace

Do góry