Ocena brak

Bodziszek cuchnący

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina jednoroczna, 20-50 cm wysokości; nazwana z powodu nieprzyjemnego zapachu. Łodyga dość często nabiegla czerwonawo, gru-czolowato owłosiona; liście 3-, 5-krotnie pierzaste, z podwójnie pierzastowrębnymi odcinkami, odstająco owłosionymi. Kwiaty zwykle po 2 na szypule, z różowymi płatkami korony o długości 9-13 mm, z których każdy ma 3 podłużne prążki. Rozłupki 2-klapowe, z długim dzióbkiem.  

Siedlisko: Lasy liściaste, mieszane i szpilkowe, lasy górskie, wysypiska, kamieniołomy, mury, skały, rumowiska; chętnie na wilgotnych glebach, zawierających azot i na miejscach cienistych.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa; w Polsce wszędzie rozpowszechniony i bardzo pospolity.

Okres kwitnienia: Od maja do października, w Polsce do września.

Rozmnażanie: Za pomocą nasion. Owoce są rozprzestrzeniane przez „urządzenie katapul-tujące".

Substancje zawarte w roślinie: Garbniki, geranina (gorycz), olejek eteryczny.

Zastosowanie i działanie: Biegunka przy nieżytach żołądka i jelit, także przy krwawych biegunkach i zapaleniach jelit (po uprzednim badaniu lekarskim); zewnętrznie przy ranach i chorobach skóry; przy podagrze.

Przygotowanie i stosowanie: Ziele (Herba Geranii Robertianii): 2 LH jako zimny wyciąg, 1 LS do zastosowania zewnętrznego (świeża roślina). WLH: Geranium Robertianum (świeża kwitnąca roślina); spagyrik. Przy ostrej biegunce zaleca się zastosować 1-2 dni diety z utartym jabłkiem i 1 łyżką stołową gliny leczniczej Luvos „Ultra" co 2 godziny. 

Termin zbioru: Od kwietnia do sierpnia.

Podobne prace

Do góry