Ocena brak

Bluszcz 'Sagittifolia'

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Jedną z wielu angielskich odmian bluszczu jest 'Sagittifolia', która prezentuje się chyba najwytworniej. W sprzedaży można ją spotkać także pod nazwą 'Koeniger's Auslese'. Niektóre rośliny mają kzemowe lamówki na brzegach liści. Tak jak inne odmiany bluszczu jest łatwa w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów.

Bluszcz lubi niższe temperatury. Idealne jest 10-l8°C, ale wytrzymuje 5°C, pod warunkiem, że ziemia jest lekko przesuszona. Rośliny przeznaczone do uprawy domowej trzeba zahartować przed umieszczeniem na zewnątrz.

Ta odmiana bluszczu toleruje rozmaite natężenie światła, ale najlepsze będzie jasne i rozproszone. Należy chronić roślinę przed ostrym, letnim słońcem.

W okresie wzrostu podlewamy roślinę regularnie, w taki sposób, by kompost był stale wilgotny. W zimie należy ograniczyć podlewanie, ale nie wolno dopuścić do przesuszenia ziemi. Przy niskich temperaturach ziemia nie powinna być mokra, bo sprzyja to gniciu korzeni.

W lecie, gdy temperatury są wysokie, można zwiększać poziom wilgoci. W optymalnych temperaturach roślina wymaga jedynie zraszania od czasu do czasu. Należy zmywać kurz z liści.

Nawozimy co 3-4 miesiące odżywką rozcieńczoną do połowy mocy.

Zagęszczone okazy przesadzamy przez cały rok do dowolnego kompostu.

Starsze i słabo rosnące rośliny można wczesną wiosną przyciąć do wysokości 7 cm, przesadzić i w razie potrzeby spryskać ziemię i roślinę insektycydem. Tak odmłodzony bluszcz, w odpowiednim świetle i temperaturze, będzie rósł bujnie i zdrowo.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorki pojawiają się na roślinach uprawianych w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Jeśli chcemy je zwalczyć, musimy regularnie zwilżać spody liści. Jeśli roślina jest mocno zaatakowana, należy zastosować odpowiedni akarycyd lub mocno ją przyciąć i przesadzić.

COŚ JEST ŹLE

1) Odmiany pstrolistne zielenieją.Przenawożenie roślin i brak światła. Ogranicz dokarmianie i ustaw rośliny w miejscu dobrze oświetlonym.

2) Liście stają się jaśniejsze latem.Zbyt silne bezpośrednie nasłonecznienie. Przestaw rośline w miejsce bardziej ocienione.

3) Liście czernieją.Zalanie rośliny. Pozwól ziemi nieco przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

4) Liście zasychają.Zbyt gorąco i sucho. Obniż temperaturę i codziennie spryskuj.

5) Liście żółkną, od spodu z pajęczyną.Przędziorki ("czerwony pajączek"), na które bluszcze są bardzo podatne. Opryskaj malationem lub innym insektycydem o działaniu systemicznym. Obniż temperaturę i zwiększ wilgotność powietrza przez codzienne spryskiwanie.

6) Srebrne plamy na liściach.Przylżeńce. Opryskaj pyretrum.

7) Liście zdeformowane, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

8) Liście odbarwiają się, na dolnej ich stronie i na pędach brązowe tarczki.Tarczniki. Usuwaj je pojedynczo tamponem zamoczonym w denaturacie lub opryskaj insektycydem systemicznym.

9) Na liściach czarny nalot grzybni.Choroba wywołana przez grzyby sadzaki. Zwykle atakuje rośliny opanowane przez szkodniki. Usuń chore liście.

Podobne prace

Do góry