Ocena brak

Bluszcz 'Congesta'

Autor /Adam333 Dodano /23.01.2012

Ta niezwykła odmiana bluszczu pospolitego jest jedną z niewielu, które nie należą do pnących. Roślina składa się z grupy pionowych łodyg, na których, w rzędach od góry do dołu, są ciasno upakowone wiecznie zielone liście. Choć zahartowane okazy można sadzić w skalnych ogrodach, nadaje się do skrzynek okiennych oraz kompozycji z innymi roślinami w chłodniejszych częściach domu. Jej pionowy pokrój jest ładnym dopełnieniem dla innych, pnących i płożących gatunków bluszczu. Taka kompozycja jest bardzo łatwa w pielęgnacji i poręczna, bo bluszcze dobrze czują się w miejscach, gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć.

Wszystkie gatunki bluszczu nie lubią zbyt wysokich temperatur. Idealny dla nich jest przedział od 10 do 18°C. Tolerują także temperaturę około 5°C, lecz tylko Wówczas, gdy kompost jest nieco przesuszony.

Można uprawiać niemal w każdych warunkach, poza bezpośrednim słońcem. Dobrze czuje się w świetle jasnym, niebezpośrednim i w słabym oświetleniu.

W okresie wzrostu, od wiosny do wczesnej jesieni, kompost powinien być regularnie nawadniany. W zimie podlewanie ograniczamy, starając się jednak, żeby podłoże nie przesychało. W niskich temperaturach bluszcz potrzebuje mniej wody, gdyż mokry i wilgotny kompost powoduje gnicie korzeni.

W lecie, gdy w domu jest bardzo ciepło, trzeba nieco zwiększyć poziom wilgoci. Gdy temperatury przekraczają zalecany zakres, roślinę od czasu do czasu zraszamy. W miarę potrzeby zmywamy z liści kurz. Bluszczowi dobrze zrobi także wystawienie go na letni deszczyk.

Tę odmianę nawozimy co 3-4 miesiące, standardową odżywką, rozcieńczoną do połowy mocy.

W miarę potrzeby przesadzamy przerośnięte okazy o dowolnej porze roku i do dowolnego kompostu.

Sadzonki z pędów łatwo można ukorzenić latem. Aby osiągnąć najładniejszy efekt, sadzimy je po kilka w jednej doniczce.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek - może być problemem w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem i suchym powietrzem. Regularne zraszanie liści odstraszy szkodnika. Gdy roślina jest mocno zaatakowana, stosujemy odpowiedni akarycyd. Środki chemiczne nie zawsze są skuteczne. W razie poważnego ataku przędziorka, roślinę trzeba spalić.

COŚ JEST ŹLE

1) Odmiany pstrolistne zielenieją.Przenawożenie roślin i brak światła. Ogranicz dokarmianie i ustaw rośliny w miejscu dobrze oświetlonym.

2) Liście stają się jaśniejsze latem.Zbyt silne bezpośrednie nasłonecznienie. Przestaw rośline w miejsce bardziej ocienione.

3) Liście czernieją.Zalanie rośliny. Pozwól ziemi nieco przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

4) Liście zasychają.Zbyt gorąco i sucho. Obniż temperaturę i codziennie spryskuj.

5) Liście żółkną, od spodu z pajęczyną.Przędziorki ("czerwony pajączek"), na które bluszcze są bardzo podatne. Opryskaj malationem lub innym insektycydem o działaniu systemicznym. Obniż temperaturę i zwiększ wilgotność powietrza przez codzienne spryskiwanie.

6) Srebrne plamy na liściach.Przylżeńce. Opryskaj pyretrum.

7) Liście zdeformowane, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

8) Liście odbarwiają się, na dolnej ich stronie i na pędach brązowe tarczki.Tarczniki. Usuwaj je pojedynczo tamponem zamoczonym w denaturacie lub opryskaj insektycydem systemicznym.

9) Na liściach czarny nalot grzybni.Choroba wywołana przez grzyby sadzaki. Zwykle atakuje rośliny opanowane przez szkodniki. Usuń chore liście.

Podobne prace

Do góry