Ocena brak

Błonczatka

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Roślina znana też pod nazwą ismena. Tworzy kilka długich, łukowato wygiętych liści, podobnie jak hipeastrum i grubą łodygę, na której są osadzone 3-4 kwiaty, w pąkach otoczone wspólną pochwą. Kwiaty są bardzo delikatne, lekko pachnące, zbudowane z 6 wąskich płatków otaczających duży, lejkowaty przykoronek, do którego są przyrośnięte pręciki. W ogrodach uprawia się najczęściej odmiany biało kwitnące, np. 'Advance' i 'Diana', rzadziej natomiast jasnożółtą 'Sulphur Queen'.

Dobrze rośnie w miejscach ciepłych, w żyznej, wilgotnej glebie. Cebule są bardzo duże i dlatego podłoże powinno być głęboko uprawione. Jesienią poprzedniego roku można glebę wzbogacić dobrze rozłożonym krowieńcem i kompostem. Rośliny wymagają regularnego, obfitego podlewania, a także dokarmiania. Oprócz nawozów mineralnych można 2-3 krotnie zastosować rozcieńczoną gnojówkę, jednak nie później niż do początku sierpnia, aby nie przedłużać wegetacji. We wrześniu, nawet jeżeli liście są zielone, trzeba roślinę wykopać.

Pozostawione zbyt długo na zagonie łatwo podlegają chorobie grzybowej jaką jest czerwona plamistość cebul i korzeni. Silnie porażone rośliny szybko zamierają. Cebule przybyszowe, które tworzą się przy piętce matecznej, odejmuje się zwykle na wiosnę, przed sadzeniem do gruntu. Po roku samodzielnego wzrostu nabierają regularnego, owalnego kształtu i gdy osiągają obwód 12 cm będą zdolne do wydania kwiatów.

Do góry