Ocena brak

Bitwy kampanii wrześniowej - Bitwa w Borach Tucholskich

Autor /Stasek Dodano /14.10.2011

W bitwie wzięła udział 9 DP (dca płk J. Werobej); 27 DP (dca gen. J. Drapella); GO "Czersk" (dca gen. S. Skotnicki) w składzie: Pomorska BK (dca płk A. Zakrzewski), kilka samodzielnych baonów piechoty i bataliony Obrony Narodowej. Skład sił niem.: 19 KPanc (dwie dywizje zmot., jedna dywizja panc.) oraz 2 KA (dwie dywizje piech.) z 4 A niem., która otrzymała zadanie połączenia Rzeszy z Prusami Wschodnimi.

19 KPanc uderzył 1 IX na ugrupowaną na szerokim froncie (ok. 40 km) 9 DP przełamał jej obronę i 3 IX osiągnął Świecie nad Wisłą. Jednostki polskie odcięte w Borach Tucholskiech od reszty sił armii "Pomorze", znajdujących się w rejonie Bydgoszczy i nad Osą, podjęty próbę wydostania się z okrążenia.

9 i 27 DP oraz GO "Czersk" stoczyły ciężkie watki pod Tuszynami, Świekatowem, Sokole-Kużnicą i Topolnem. Tylko nieznaczna część okrążonych oddziałów przebiła się 3-4 IX do głównych sił armii "Pomorze".

Niepowodzenie wyprowadzenia wojsk z "korytarza" pomorskiego nalezy przypisać nie skoordynowanej działalności 9 i 27 DP oraz GO "Czersk". Usiłowały sie one wydostać z okrążenia bez współdziałania, na własną rękę.

Podobne prace

Do góry