Ocena brak

Bilbergia zwisła

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Spośród wszystkich przedstawicieli rodziny Bromeliaceae, Billbergia nutans, o kolczastym kwiatostanie, jest najłatwiej zakwitającym gatunkiem. Odpowiednio pielęgnowana może zdobić mieszkania przez wiele lat.

  • Bilbergia pochodzi z obszaru rozciągającego się od Meksyku do południowej Brazylii. Wśród ponad 60 znanych gatunków B.nutans jest jedynym nadającym się do uprawy w pomieszczeniu.

  • W przeciwieństwie do większości gatunków z rodziny Bromeliaceae, będących epifitami, bilbergia rośnie na ziemi. Z biegiem lat tworzy grupę niewysokich roślin osiągających 40-60 cm. Liście gatunku botanicznego przypominają liście traw, są wąskie, rowkowane, skórzaste, od jasno- do ciemnozielonych. Liście form uprawnych są szersze i bardziej szarozielone. "Kwiaty" wiszą na końcach zagiętych pędów. Składają się z dużych, czerwonych lub różowych przykwiatków, z których wystają czerwonawe działki kielicha i żółtozielone oraz niebieskie płatki korony. Pora kwitnienia zależy od metody uprawy i waha się od wczesnego lata do zimy.

  • Latem roślina powinna się znajdować w miejscu dobrze oświetlonym, lecz nie w zasięgu bezpośredniego promieniowania słońca, można też ją wystawić na zewnątrz, w miejsce osłonięte, ponieważ nie znosi ona przeciągów. Zimą należy bilbergię trzymać w pomieszczeniu widnym, o temperaturze około 16°C; jednakże roślina znosi również znacznie cieplejsze powietrze w mieszkaniu. Wytrzymuje tez niedostateczną wilgotność powietrza. Uszkodzenia mogą wystąpić, jeśli temperatura spadnie poniżej 12-14°C.

  • Jak większośc roślin - podlewamy obficie latem, zaś nieco oszczędniej w zimie, lecz ograniczenie podlewania zależy od temperatury. Jeżeli latem bilbergia stoi w pokoju, to można spryskiwać całą roślinę, ale niezbyt często. Toleruje dość twardą wodę (pH 6,5).

  • Od maja do października nawozimy roślinę raz na tydzień.

  • Najlepiej przesadzać w czerwcu-lipcu, do obszernej, niskiej doniczki. Dopuki roślina dobrze się nie przyjmie, podlewać niewiele i nie nawozić. Do przesadzania można użyć zwykłej ziemi doniczkowej z dodatkiem torfu i piasku.

  • Rozmnażamy przez podział, podczas przesadzania. Roślina zakwitnie ponownie po roku.

Podobne prace

Do góry