Ocena brak

Biedronka siedmiokropka

Autor /Walerian Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 0,5-0,8 cm. Biedronkę tę łatwo rozpoznać właśnie po obecności 7 czarnych punktów na czerwonych pokrywach. Jest to jeden z blisko 100 środkowoeuropejskich gatunków z rodziny biedronkowatych (Cocci-nellidae), bardzo zmiennych pod względem ubarwienia. Wszystkie biedronki cechują się owalnym kształtem ciała i mają krótkie czułki zakończone buławką, natomiast punkty lub plamy mogą mieć rozmaity kształt: być czarne na jasnym tle lub odwrotnie. Biedronki zasługują na ochronę gdyż niszczą szkodliwe mszyce.

Środowisko: spotykana niemal wszędzie - na uprawach rolnych, w lasach, parkach i ogrodach, także w domach, gdzie znajduje się ją na kwiatach doniczkowych lub zimującą na poddaszach i strychach.  

Występowanie: w całej Europie.

Liczebność: bardzo pospolita, niekiedy występuje masowo.

Rozród: w razie zagrożenia biedronka siedmiokropka udaje martwą - spada i pozostaje nieruchomo nie ruszając się z miejsca. W razie poważnego niebezpieczeństwa wydziela żółtawą ciecz, która rzeczywiście odstrasza niektórych wrogów, takich jak np. mrówki. Gdy mrówka zetknie się z tą wydzieliną, czyści się potem pieczołowicie. Repelent ten nie jest jednak skuteczny przeciwko owadożernym chrząszczom i ptakom, zjadającym duże ilości biedronek.

Wiosną samica składa do 400 jaj. Po tygodniu wylęgają się z nich pokryte jaskrawym deseniem, bardzo ruchliwe larwy, które żywią się znajdującymi się w pobliżu mszycami, a także jajami biedronek. Często zdarza się, że pierwsze wylegające się larwy zjadają pozostałą część złoża jaj. Larwy przechodzą 4 stadia larwalne. Czas rozwoju zależy od panujących w tym okresie temperatur - wyższa temperatura otoczenia przyśpiesza rozwój. W trakcie przepoczwarczania larwa przytwierdza się twardniejącą wydzieliną do podłoża, a po-czwarka pozostaje częściowo w oskórku larwy.

Także ona jest pokryta barwnym deseniem. Pełny rozwój biedronki siedmiokropki trwa 30-60 dni. W roku występują 2 pokolenia. Biedronki mogą rozmnażać się bardzo szybko, jednak dzieje się tak tylko przy obfitości pokarmu. Masowemu rozwojowi mszyc towarzyszy z pewnym opóźnieniem masowy pojaw biedronek.

Pokarm: biedronki żywią się głównie mszycami i czerwcami, a więc są owadami bardzo pożytecznymi. Stwierdzono, że jedna larwa biedronki niszczy w czasie swego rozwoju 2100 czerwców! Biedronki są często wykorzystywane w walce biologicznej z tymi szkodnikami.

Podobne prace

Do góry