Ocena brak

BEZPOŚREDNIE INWESTYCJE VENTURE CAPITAL

Autor /Emilia Dodano /08.04.2011

 

 

Bezpośrednia inwestycja Venture Capital polega na zakupie udziałów w przedsiębiorstwie bezpośrednio przez samych inwestorów, bez udziału funduszy specjalizujących się w gromadzeniu kapitału i jego inwestowaniu na wspólny rachunek kapitałodawców. Inwestorami są w tym przypadku osoby prywatne bądź grupy osób pochodzące często z kręgu rodziny i znajomych przedsiębiorcy poszukującego kapitału.

Forma bezpośredniego angażowania kapitału udziałowego odgrywa istotną rolę na początkowym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, ostatecznie jednak możliwość bezpośredniego finansowania innowacyjnego przedsiębiorstwa kończy się w momencie rozpoczęcia przygotowań do podjęcia seryjnej produkcji.

Inwestycje bezpośrednie Venture Capital mogą pojawić się także na dalszych etapach rozwoju przedsiębiorstwa, ale ich znaczenie dla firmy jest stosunkowo mniejsze.

Należy wskazać, że bezpośrednie inwestycje Venture Capital tworzą w określonym stopniu „szary rynek kapitału własnego”. Obejmuje on różnego rodzaju zjawiska gospodarcze i prawne nie podlegające dokładnej regulacji normatywnej i nie mieszczące się w ramach tradycyjnie stosowanych klasyfikacji odnoszących się do lokat środków finansowych.

 

Podobne prace

Do góry