Ocena brak

Bernikla białolica

Autor /Benon Dodano /26.01.2012

Wygląd: Gęś średniej wielkości - długość ciała ok. 63 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 140 cm. Z dala wierzch wydaje się czarny, a spód biały. U młodych ptaków w pierwszą zimę widoczne są na białych partiach ciała czarne i brązowe piórka. Mimo że są towarzyskie, nie przyłączają się do stad innych gatunków dzikich gęsi. Ich głos brzmi z daleka jak szczekanie psa.  

Środowisko: Gnieździ się tylko na wyspach północnych móiz w wilgotnych kotlinach porośniętych świeżą roślinnością lub zielonych, płaskich dolinach izek obramowanych stromymi kamienistymi zboczami. Poza okresem lęgowym przebywa wyłącznie na wybrzeżach. Zimuje pizede wszystkim w zatokach morskich Irlandii i Szkocji, także na wybrzeżach Moiza Północnego i na Wyspach Zachodniofryzyjskich. Pizebywa na wattach Morza Północnego.

Lęgi: Bernikle białolice gnieżdżą się, jeśli to możliwe, na skalistych terenach, wśród grubego żwiru i kamieni. W trakcie wysiadywania rośnie wokół gniazda wał z odchodów. Ponieważ miejsce lęgowe jest używane rokrocznie, dzięki temu naturalnemu nawożeniu powstaje wokół gniazda zielony pierścień z roślin. Gniazdo jest nie ukryte i gdy gęś przykryje jaja puchem, z daleka wygląda jak szara półkula. Składanie jaj trwa od końca czerwca do lipca. W zniesieniu 3-6 jaj długości ok. 77 mm wysiadywanych 24-25 dni. Większość młodych sama skacze do głębokiej wody, niektóre pisklęta rodzice niosą tam w dziobie lub na grzbiecie.

Podobne prace

Do góry