Ocena brak

Bergenia sercowata

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Ojczyzną bergenii jest środkowa i wschodnia Azja. Roślina ta jest uorawiana nie tylko ze wzgledu na okazałe różowe czy liliowe kwiatostany, ale także z powodu wielkich, skórzastych, zimozielonych liści. Bergenię z powodzeniem można sadzić w miejscach narażonych na działanie silnego wiatru, roślina jest także odpowna na zmiany warunków atmosferycznych. Z tych właśnie powodów dość często sadzi się ją wzdłuż ścieżek lub traktuje jako roślinę okrywową.

Uwagę zwracają jej duże ząbkowane liście o średnicy nawet 25 cm, które tworzą piękne zielone kobierce. Bergenię sercowatą można też uprawiać na kwiaty cięte. Bergenia sercowata kwitnie w kwietniu. Kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany pojawiają się na czerwonych pędach. Do najbardziej okazałych odmian należy bergenia 'Silberlicht' o bladych, lśniących kwiatach zabarwionych na różowo.

Grzyby mogą powodować, że na liściach bergenii pojawią się plamki. Wówczas - co dwa tygodnie - należy spryskiwać roślinę odpowiednimi fungicydami.

Bergenia najładniej kwitnie, jeśli rośnie na glebie ubogiej. Warto jednak, aby podłoże było wzbogacone ściółką z kiści, a jego odczyn pH waha się między 6-7,5.

Rozmnażamy przez podział kłączy.

Podobne prace

Do góry