Ocena brak

Berberys "Apricot Queen"

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Mimo iż wybór berberysów jest przeogromny, większość z nich po pewnym czasie staje się za duża, by móc je hodować w doniczkach. Jednak młode rośliny kwitną tak obficie, iż warto posadzić je w donicach w ogrodzie lub na balkonie, gdzie wiosną ich barwy wyprzedzą kwitnienie innych krzewów. Osiągający średnie rozmiary Berberis x lologensis jest w naturze wystękującą krzyżówką B.darwinii iB.linearifolia, odkrytą w Argentynie pod koniec lat 20-tych. Bujne kwiaty odmiany 'Apricot Queen' pojawiają się od połowy do późnej wiosny i pięknie odcinają się na tle zawsze zielonych, gęstych liści, podobnych do listowia ostrokrzewu. Berberys ma kolce, które nie są zbyt ostre.

Odmiana 'Apricot Queen' jest w pełni odporna na mróz, jeżeli jednak przez dłuższy okres temperatury utrzymają się poniżej -15°C, krzew może uschnąć. Jest rośliną pochodzącą z obszarów leśnych i wioli chłód. Nie należy go stawiać w miejscu narażonym na upały.

Podobnie jak inne zimozielone berberysy, 'Apricot Queen' najlepiej rośnie w lekkim cieniu. Chrońmy go przed promieniami słońca.

Potrzebuje dużo wody w okresie wzrostu. Podlewamy obficie i systematycznie, zmniejszając ilość wody, jeśli temperatury są bardzo niskie, jak na daną porę roku. Podłoże powinno być zawsze wilgotne. Dorosłe rośliny wypełnią doniczkę chłoniącymi wodę korzeniami, pozostawiając niewiele ziemi, utrzymującej rezerwę wilgoci. Takie okazy trzeba podlewać dwa razy dziennie. Ta odmiana berberysu toleruje wodę zasadową.

Ponieważ jest oprawiany na zewnątrz domu, berberys nie potrzebyje dodatkowej wilgotności.

Nawozimy na wiosnę, uniwersalnym nawozem. Nadmierny przyrost nie jest pożądany, więc uważamy, by nie przekarmiać

Małe rośliny przesadzamy na wiosnę po przekwitnięciu do przepuszczelnej ziemi na bazie gliny, która dodatkowo zapewni stabilność, niezbędną dla większych roślin. Dużym okazom zmieniamy górną warstwę ziemi. Przesadzając ten kolczasty krzew zakładamy rękawice.

Regularne przycinanie jest konieczne. Po przekwitnięciu wyrównujemy tylko kształt tej odmiany berberysu. Wtedy także usuwamy stare lub chore pędy.

Podobne prace

Do góry