Ocena brak

Beleczki mięśniowe i mięśnie brodawkowate

Autor /evelynda Dodano /18.01.2012

Powierzchnia wewnętrzna komór nie jest gładka tak jak powierzchnia zewnętrzna, lecz ma cały układ wyniosłych podłużnych pasm tkanki mięśniowej, które krzyżują się z sobą we wszystkich kierunkach i nadają ścianie komór wygląd siatki. Wyniosłości te mają nazwę beleezek mięśniowych. Jedne z nich występują w postaci wyniosłych podłużnych listewek w całej swej długości przylegających do ściany komory. Drugie tylko obu swymi końcami przytwierdzone są do ściany, zaś częścią środkową są wolne; tworzą one jak gdyby połączenie między dwoma mniej lub więcej oddalonymi punktami powierzchni wewnętrznej komory. Najliczniej występują beleczki mięśniowe w wierzchołkach komór, gdzie tworzą kilka warstw; w miarę oddalania się od wierzchołka stają się coraz rzadsze, a u podstawy oraz w stożkach tętniczych nawet rozległe miejsca są zupełnie gładkie.

Trzeci typ beleezek mięśniowych, najbardziej zróżnicowany, stanowią tzw. mięśnie brodawkowate. Jak zaznaczyliśmy wyżej, struny ścięgniste przyczepiają się zarówno do beleezek mięśniowych, jak i do mięśni brodawkowatych.

Mięśnie brodawkowate są to nieliczne cylindryczne wyniosłości mięśniowe podstawą wychodzące ze ściany komory, szczytem skierowane, do jej światła. Zajmują one określone miejsce w komorze, gdyż ustawiają się zawsze w kierunku przestrzeni położonej między dwoma płatkami zastawki. W prawej komorze są więc trzy mięśnie brodawkowate lub ich grupy (przedni, tylny i przegrodowe), w lewym w zasadzie dwa (przedni i tylny). Odpowiednio do swego położenia każdy mięsień brodawkowaty wysyła ze swego wierzchołka lub też z bocznego obwodu pęczek strun ścięgnistych do obu płatków, z którymi sąsiaduje. Wskutek tego sąsiednie płatki są zawsze sterowane równomiernie, ponieważ zwrócone do siebie części płatków, do których przyczepiają się struny, są zawsze pociągane z tą samą siłą.

Cały mechanizm zastawek przedsionkowo-komorowych składa się więc, nie licząc pierścieni włóknistych, z płatków zastawki, ze strun ścięgnistych oraz przynależnych mięśni brodawkowatych i odpowiednich beleczek mięśniowych. Nieco bliżej zapoznamy się z zastawkami przy opisie komór.

Podobne prace

Do góry