Ocena brak

Begonia stale kwitnąca

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Większość begonii o ozdobnych kwiatach to rośliny bulwiaste lub o korzeniach włóknistych (roczne). Istnieje wiele odmian begonii, z których najpopularniejsza jest begonia stale kwitnąca. Uprawia się ją ze względu na obfitość kwiatków. Jest to stosunkowo małą lecz krzaczastą rośliną o kwiatach białych, różowych lub czerwonych, które kwitną od wiosny do zimy. Obficie rosnące okrągławe, podwinięte liście mają często czerwonawy połysk i czerwone żyłki od spodu oraz delikatną, nawoskowaną powierzchnię. Begonie traktuje się najczęściej jako rośliny jednoroczne, które wyrzuca się tuż po przekwitnięciu. Jednak przy odpowiedniej opiece, mogą przetrwać kilka lat. Pojawiające się na wiosnę pąki, utrzymują się do zimy i mogą rozwijać się w kwiaty pojedyńcze lub podwójne. Pięknie wyglądają w płytkim pojemniku lub wmieszane w inne rośliny o barwnym ulistnieniu.

Najlepiej rośnie w temperaturze od 15°C do 21°C, nie niższej jednak niż 10°C. Może więc stać zarówno w pokoju czy też w kuchni. Należy unikać wystawiania begonii na światło w dni gorące i suche oraz przechowywania jej na dworze w zimne noce.

Begonia lubi miejsca jasne, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym. W okresie wegetacji można wystawić ją na słońce cztery godziny dziennie.

Pamiętać o utrzymaniu właściwej wilgotności ziemi od wiosny do jesieni. Między kolejnymi podlewaniami ziemia musi podeschnąć. Zimą podlewać rzadziej.

Aby nie opadły pączki kwiatowe, należy ustawić doniczkę na wysypanej żwirem tacce. Zapewni to stałą wilgotność.

Begonię nawozić zwykłym płynnym nawozem co dwa tygodnie w czasie lata, czyli w porze wzrostu.

Jeśli zachodzi potrzeba przesadzenia rośliny, zrobić to wiosną. Begonia może wymagać dwu- lub trzykrotnego przesadzania w ciągu lata lub jesieni, gdyż szybko się rozrasta. Używac w równych częściach mieszanki ziemnej i liściowej lub torfu. Można też wymienić tylko górną warstwę ziemi, jeśli nie chcemy przesadzac rośliny do większej doniczki.

Godnym polecenia pomysłem jest umieszczenie doniczki z begoniami w większej, wypełnionej wilgotnym torfem donicy. Stworzy to wilgotny klimat, który dla tej rośliny jest szczególnie korzystny. Begonie są bardzo podatne na choroby grzybowe, ponieważ ich mięsiste pędy zawierają dużo wody.

COŚ JEST ŹLE

1) Brak kwitnienia, nowe liście drobne.Wymaga nawożenia.

2) Liście podsychają i obwisają.Zbyt gorąco i sucho. Podlej i przenieś w chłodniejsze miejsce.

3) Liście żółknące i wiotkie.Zbyt zimno i mokro. Pozwól przeschnąć, a gdy ozdrowieje, przenieś w cieplejsze miejsce.

4) Małe, pęcherzykowate, zlewające się plamki; liść czernieje.Tłusta plamistość liści. Opryskaj fungicydem systemicznym.

5) Na liściach mączyste białe plamy.Mączniak właściwy. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Brunatniejące (czerniejące) plamy na liściach, z objawami gnicia.Szara pleśń. Zbyt wilgotno i za mało przewiewnie. Opryskaj fungicydem zawierającym benomyl. Trzymaj roślinę bardziej sucho i w miejscu lepiej przewiewnym.

7) Na liściach żółte pierścienie lub plamy.Wirus mozaiki ogórka lub pomidora. Brak skutecznych środków; zniszcz roślinę.

8) Łodygi gniją u podstawy.Nadmierne podlewanie. Zmniejsz wilgotność ziemi do czasu ozdrowienia i potem podlewaj rzadziej.

9) Gnijące plamy na liściach, kwiatach i pąkach.Zraszanie rośliny. Nie spryskiwać liści i kwiatów.

Podobne prace

Do góry