Ocena brak

Begonia królewska

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Rodzaj Begonia, należący do rodziny Begoniaceae, liczy ok. 900 gatunków, z których w wyniku krzyżowania otrzymano mnóstwo mieszańców do uprawy w pomieszczeniach. Begonie rosną w stanie naturalnym w większości krajów w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Nazwa pochodzi od nazwiska M.Begona - francuskiego botanika amatora, który był kiedyś gubernatorem Kanady.

W obrebie rodzaju Begonia wyróżnia się 3 główne grupy: begonie bulwiaste, o korzeniach włóknistych (roczne) i kłączowe. Wyrastająca z kłączy Begonia rex jest chyba najbardziej efektowną liściastą rośliną doniczkową. Do Anglii sprowadzono ją z Assam w 1858 r., a sławny XIX-wieczny szkółkarz James Veitch wyhodował wiele odmian tego gatunku dla kolekcjonerów ery wiktoriańskiej. Jej metalicznie połyskujące liście o bogatej fakturze mają fałdy i zmarszczki. Ich ciemne środki są otoczone srebrzystobiałym paskiem. Kolory pozostałych części liścia są różne, wszystkie odcienie szarości, a także różowe, czerwone, brązowe lub kasztanowe. Różowe, niepozorne kwiaty pojawiają się od połowy do późnego lata.

Begonia Masona jest również rośliną kłaczową. Sprowadzono ją w latach czterdziestych tego wieku z Malajów. Jest ona nieco delikatniejsza od B.rex, ale w zasadzie wymaga takiej samej opieki.

Kupując begonie wybieramy rośliny o nieuszkodzonych liściach, z widocznymi oznakami wzrostu. Sprawdzamy, czy nie ma zgnilizny lub brązowych plam na łodygach i liściach. Wybieramy roślinę, której ubarwienie i wzór na liściach podoba się nam najbardziej, gdyż cechy te zachowują się przy rozmnażaniu przez sadzonki liściowe lub przez podział.

Begonia królewska wymaga temperatur z zakresu 15-21°C. W okresie wzrostu zapewniamy jej miejsce bez przeciągów.

Stawiamy z dala od bezpośredniego słońca. Za wiele światła zmniejszy połysk liści. Idealne jest rozproszone oświetlenie okna północnego. Dobrze znosi cień.

Podlewamy obficie i czekamy, aż powierzchnia ziemi wyschnie, zanim znów podlejemy. Lepiej przesuszyć roślinę, niż podawać jej za dużo wody, gdyż szybko może zgnić. W zimie, w okresie spoczynku, podlewamy begonię bardzo oszczędnie i stawiamy ją w suchym, chłodnym miejscu.

Lubi wysoką wilgotność, ale ściśle rosnące dolne łodygi mogą zgnić, jeśli roślina jest zbyt często zraszana. Aby zapewnić dodatkową wilgotność w bezpośrednim jej otoczeniu, stawiamy doniczkę na tacy z granulkami absorpcyjnymi. W zimie doniczka nie może być zanurzona w wodzie.

Wymaga zarówno nawożenia, jak i regularnego przesadzania. Używamy nawozu wysokopotasowego, miesiąc po przesadzeniu, a potem co drugie podlewanie.

Przesadzamy co sześć miesięcy (na wiosnę i wczesną jesienią), stosując przepuszczalną, pozbawioną wapnia ziemię, albo mieszankę równych części ziemi gliniastej i torfu oraz połowyczęści grubego piasku, Usuwamy nadmiar ziemi z kłączyi przesadzamy do doniczki o takich samych rozmiarach, do świeżejziemi. Przesadzone rośliny potrzebują dużo przestrzeni.

Latem co jakiś czas zalewamy roślinę wodą, by wypłukaćewentualne osady soli. Problem ten jest częsty na terenach z twardą (zasadową) wodą. Nie zalewamy świeżo posadzonych roślin.

COŚ JEST ŹLE

1) Brzegi liści zwijają się i podsychają.Zbyt gorąco i sucho. Podlej i przenieś w chłodniejsze miejsce.

2) Liście opadają w zimie.Za zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce.

3) Łodygi zwisają, liście więdną.Wyziewy z urządzeń gazowych. Przenieś natychmiast do pomieszczenia wolnego od spalin.

4) Nowe liście drobne.Wymaga nawożenia.

5) Liście matowe, na spodzie pajęczynka.Przędziorki ("czerwony pajączek"), zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny.

6) Łodygi gniją u podstawy.Zbyt wilgotno. Zmniejsz wilgotność do czasu ozdrowienia, podlewaj rzadziej.

7) Liście odbarwione, nabrzmiałe na korzeniach.Nicice. Brak skutecznych środków, zniszcz roślinę.

8) Na liściach i kwiatach brązowoszare, pylące plamy.Szara pleśń. Opryskaj fungicydem zawierającym benomyl, utrzymuj roślinę w miejscu suchszym, przewiewniejszym.Zmniejsz podlewanie.

9) Na liściach i łodygach białe mączyste plamy.Mączniak właściwy. postępuj jak w pkt.8.

10) Liście zniekształcone, z żółtymi pierścieniami i żyłkami.Wirus mozaiki ogórka. Brak skutecznych środków. Zniszcz roślinę.

11) Korzenie szczerniałe, gnijące.Czarna zgnilizna korzeni begonii. Opryskaj fungicydem zawierającym benomyl. Unikaj nadmiernego podlewania.

GDY ZAUWAŻYSZ

Oświetlenie Żólte lub małe liście o "twardej" fakturze wskazują na nadmiar światła. Słabe, wydłużone łodygi i brak kwiatów świadczą o zbyt małej jego ilości. 

Botrytis Begonia może cierpieć z powodu szarej pleśni, jeśli jest nadmiernie podlewana. 

Opuchlak truskawkowiec Nagłe zwiędnięcie rośliny może być oznaką obecności opuchlaka. W takim przypadku ostrożnie strząśnij z korzeni ziemię i zbadaj kłącza, szukając białych larw. Zwykle mają one błyszczące, brązowe główki i wiją się, gdy wystawimy je na światło. Roślinę ratujemy (przycinamy i przesadzamy), albo palimy.

Podobne prace

Do góry