Ocena brak

Begonia bulwiasta

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybryda) wyróżnia się efektownymi kwiatami - białymi, żółtymi, różowymi, łososiowymi lub czerwonymi. Są one najczęściej półpełne i pełne, o płaskich całobrzegach, wcinanych albo pofałdowanych. Rośliny kwitną od wiosny do późnej jesieni. Tej szlachetnej begonii nie znajdziemy w naturze. Stanowi dzieło hodowców, którzy stworzyli ją około 100 lat temu, krzyżując wiele dzikich gatunków. Jednym z jej przodków jest obficie kwitnąca Begonia boliviensis, która na Międzynarodowej Wystawie Kwiatów i Roślin w Paryżu w 1867 roku wzbudziła zachwyt specjalistów i publiczności. Znalezione w górskich lasach B.veitchii i B.rosaeflora przekazały begonii bulwiastej zdolność wytwarzania podziemnych bulw, pozwalających roślinie przetrwać chłodne zimy. Begonia veitchii użyczyła jej mocnej łodygi z pięknymi ciemnozielonymi liśćmi, a Begonia pearcei - długich, rozgałęzionych i przewieszających się pędów.

Begonie bulwiaste rozmnażano wyłącznie wegetatywnie, przez podział bulw. Przełomem w hodowli było uzyskanie odmian rozmnażanych z nasion, w tym mieszańców heterozyjnych F1. Nasiona są niezwykle drobne (w 1 g znajduje się 40-60 tysięcy sztuk) i drogie. Rozsadę otrzymuje się wyłącznie w warunkach szklarniowych, przy czym trwa to prawie pół roku i jest bardzo pracochłonne.

Szeroki wachlarz odmian

Grupa Gigantea

Zalicza się do niej silnie rosnące odmiany, przeważnie wysokości 25-30 cm (tylko niektóre dorastają do 50 cm). Łodygi tych roślin są wyprostowane i dźwigają duże - o średnicy 15-20 cm - zwykle pełne kwiaty.

Podgrupa Gigantea Cristata na płatki postrzępione, Gigantea Papilio - prążkowane, Gigantea Marmorata - z marmurkowym deseniem, Gigantea Marginata - z brzegami o barwie kontrastującej z resztą płatka. Kwiaty odmian Gigantea Plena są podobne do kwiatów róż i kamelii, a podgrupy Gigantea Duplex - półpełne.

Grupa Multiflora Maxima

Obejmuje odmiany dorastające do20-25 cm wysokości, o pędach wyprostowanych lub lekko się przewieszających. Kwiaty, o średnicy 5-7 cm, zazwyczaj są czerwone, różowe lub łososiowe.

Grupa Multiflora

Należą do niej odmiany drobnokwiatowe. Średnica ich kwiatów wynosi od 2 do 4 cm, łodygi są cienkie, silnie rozgałęzione i zwisające.

Mieszańce heterozyjne F1 

Ich kwiaty, przeważnie pełne, mają średnicę 9-11 cm. Rośliny obficie kwitną. Odmiany serii Ornament F1 charakteryzują się intensywnie ciemnozielonymi liśćmi z brązowymi przebarwieniami, a te z serii Pin-Up F1 wytwarzają wyjątkowo liczne kwiaty (o średnicy od 5 do 12 cm), zwykle pojedyncze, z czterema płatkami.

Seria Pamorama F1 ma wyginające się ku dołowi wierzchołki pędów i pełne kwiaty o średnicy 8 cm, Iluminattion F1 zaś - długie, silne przewieszające się łodygi i półpełne kwiaty o średnicy 6-8 cm.

Podobne prace

Do góry