Ocena brak

Begonia

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Z wyrastającej z kłączy begonii Bowera (Begonia bowerii) wyhodowano wiele odmian. Begonia 'Tiger Paws' jest przykładem nisko rosnącej odmiany. Jej liście o barwie zielonej i khaki mają nieregularny. jasnozielony wzór. Korzenie rozrastają się na powierzchni podłoża lub tuż pod nią. Jej krzewiasto-zwisający pokrój sprawia. że doskonale nadaje się do uprawy w koszu. Kwiaty w kolorze spranej bieli, pojawiają się wczesną wiosną.

Ta odmiana wymaga zakresu temperatur od 13°C zimą do 21°C. Chrońmy ją za wszelką cenę przed przeciągami.

Nie ustawiajmy w bezpośrednim świetle słonecznym. Idealne jest rozproszone światło padające z północnego okna.

Podlewamy obficie i pozwalamy ziemi wyschnąć przed ponownym podlaniem. Lepiej podawać za mało niż za dużo wody, gdyż korzenie mogą zacząć gnić. Mięsiste kłącza są w stanie znieść okresy suszy. Jest to ważne w czasie chłodniejszych, zimowych miesięcy, kiedy roślina potrzebuje mniej wody.

Chociaż begonia lubi wysoką wilgotność, istnieje niebezpieczeństwo gnicia ściśle rosnących, dolnych części łodyg, gdy wilgoć będzie nadmierna wskutek zbyt częstego zraszania. Uprawiana w wiszącym koszu, nie powinna być ustawiona na tacy z zatrzymującymi wilgoć kulkami. Lekko zraszamy roślinę, uważając, by liście nie były mokre.

Nawozimy wysoko potasowym nawozem, zaczynając w miesiąc po przesadzeniu, a następnie przy każdym co trzecim podlewaniu.

Przesadzamy co 6 miesięcy do przepuszczalnej, wolnej od wapnia ziemi doniczkowej lub mieszanki równych części gliniastej ziemi kompostowej, torfu i połowy części grubego piasku. Usuwamy nadmiar ziemi i przesadzamy roślinę do tej samej doniczki.

W lecie od czasu do czasu zalewamy roślinę wodą, by wypłukaćnagromadzone osady solne. Nie przepłukujemy niedawnoprzesadzanych roślin. Begonię możemy rozmnażać z sadzonekliściowych lub z nasion.

COŚ JEST ŹLE

1) Brak kwitnienia, nowe liście drobne.Wymaga nawożenia.

2) Liście podsychają i obwisają.Zbyt gorąco i sucho. Podlej i przenieś w chłodniejsze miejsce.

3) Liście żółknące i wiotkie.Zbyt zimno i mokro. Pozwól przeschnąć, a gdy ozdrowieje, przenieś w cieplejsze miejsce.

4) Małe, pęcherzykowate, zlewające się plamki; liść czernieje.Tłusta plamistość liści. Opryskaj fungicydem systemicznym.

5) Na liściach mączyste białe plamy.Mączniak właściwy. Opryskaj fungicydem systemicznym.

6) Brunatniejące (czerniejące) plamy na liściach, z objawami gnicia.Szara pleśń. Zbyt wilgotno i za mało przewiewnie. Opryskaj fungicydem zawierającym benomyl. Trzymaj roślinę bardziej sucho i w miejscu lepiej przewiewnym.

7) Na liściach żółte pierścienie lub plamy.Wirus mozaiki ogórka lub pomidora. Brak skutecznych środków; zniszcz roślinę.

8) Łodygi gniją u podstawy.Nadmierne podlewanie. Zmniejsz wilgotność ziemi do czasu ozdrowienia i potem podlewaj rzadziej.

9) Gnijące plamy na liściach, kwiatach i pąkach.Zraszanie rośliny. Nie spryskiwać liści i kwiatów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Opuchlak tryskawkowiec. Nagłe zwiędnięcie (lub nawet śmierć) rośliny jest oznaką obecności opuchlaka. Dorosłe owady kryją się w szczelinach w drewnianych elementach szklarni i znoszą jaja na ziemi, tak że ich larwy mogą być obecne w podłożu kupowanych roślin. Otrzepujmy ziemię, by zobaczyć, czy jakaś część kłączy jest wolna od białych larw z błyszczącymi brązowymi główkami, wijących się po wystawieniu na światło. Przycinamy i przesadzamy kłącza lub palimy roślinę.

Podobne prace

Do góry