Ocena brak

BAZOOKA M9A1 - pancerzownica

Autor /lolek Dodano /21.02.2011

Miotacz granatów M-10, skonstruo­wany w 1942 r. przez płk. Skinne-ra, który prawdopodobnie wyko­rzystał pomysł amerykańskiegonaukowca J. Goddarda z 1918 r.

W czasie pokazu na poligonie woj­skowym z dziewięciu wystrzelo­nych pocisków wszystkie trafiły w czołg. Natychmiast zapadła decy­zja o uruchomieniu produkcji. W ciągu miesiąca miesiąca wypro­dukowano 5000 miotaczy nazwa­nych Bazooka od dziwnego i bar­dzo hałaśliwego instrumentu muzycznego używanego przez po­pularnego komika Boba Burnsa. Nowa broń okazała się skuteczna w walce z pojazdami opancerzony­mi. Rakietowy pocisk o długości 483 mm z głowicą kumulacyjną odpalany był za pomocą impulsu elektrycznego, wytwarzanego przez dwie baterie umieszczone w rękoje­ści.

Mógł przebić pancerz o grubo­ści do 127 mm. Dopiero pod koniec wojny znacznie grubsze pancerze niemieckich czołgów *Panther i *Tiger skutecznie ochroniły załogi przed pociskami z pancerzownicy. Bazooki znalazły również zastoso­wanie w samolotach (m.in. w P-47 i P-38 montowano je po 3 pod każ­dym skrzydłem). W czasie walk na wyspach Pacyfiku amerykańscy żoł­nierze używali Bazook do niszcze­nia japońskich umocnień polowych.

 

DANE TAKTYCZNO-TECHNICZNE

kal. długość waga maks. zasięg waga pocisku prędkość początkowa 60 mm 1549 mm 6 kg 214 m 1,54 kg 91,44 m/s

Podobne prace

Do góry