Ocena brak

BATTLEAXE - operacja 1941 r.

Autor /bolek Dodano /21.02.2011

Ofensywa wojsk alianckich w dniach 15-16 czerwca 1941 r. na terenie Libii. W maju 1941 r. głównodowodzący wojskami brytyjskimi na Bliskim Wschodzie gen. Archibald *Wavell zaplanował operację, której celem było odblokowanie *Tobruku bro­nionego przez Australijczyków. W jego ocenie wojska brytyjskie dysponowały przewagą nad woj­skami niemiecko-włoskimi, gdyż 12 maja do portu w Aleksandrii wszedł konwój transportowców, które dostarczyły 238 czołgów (choć trzeba było je przystosować do walk na pustyni i przeszkolić załogi). Do wykonania zadania wyznaczył 190 czołgów podzielonych na dwie grupy.

Pierwsza grupa, w której czołgi *Matilda wsparły oddziały piechoty, miała zaatakować nad­brzeżne pozycje nieprzyjaciela. W tym czasie drugie ugrupowanie 7 dywizja pancerna („Desert Rats" -„Szczury Pustyni"), miało zniszczyć niemiecką 15 dywizję pancerną i dotrzeć do Tobruku. Natarcie rozpoczęło się 15 czerwca 1941 r. Brytyjska piechota szybko zajęła Fort Capuzzo, ale wspierają­ce ją oddziały pancerne w pojedyn­kach z niemieckimi armatami kał. 88 mm i czołgami straciły do końca dnia blisko połowę wozów bojo­wych. 16 czerwca w wyniku prze­ciwnatarcia Niemców i Włochów wojska brytyjskie cofnęły się na pozycje wyjściowe. Operacja za­kończyła się niepowodzeniem.

Brytyjczycy stracili 91 czołgów, a Niemcy tylko 12. W lipcu 1941 r. premier Winston Churchill odwołał gen. Wavella ze stanowiska głów­nodowodzącego i wyznaczył na nie gen. Claude'a *Auchinlecka.

Podobne prace

Do góry