Ocena brak

Barwinek większy

Autor /Ziemek11 Dodano /17.01.2012

Ta bujna krzewinka jest rośliną okrywową. Na żyznej glebie może zacząć się nadmiernie rozrastać, jeśli jej się nie przycina. Barwinek doskonale nadaje się na strome zbocza, gdzie koszenie trawy mogłoby nastręczyć wiele kłopotów, pod drzewami czy w alpinarium. Barwinek tworzy wiecznie zielony, gęsty, falujący dywan i zagłusza większość pospolitych chwastów ogrodowych. Niebieskie kwiatki pojawiają się sporadycznie od wiosny przez całe lato. Roślina dość dobrze rośnie w cieniu, ale kwitnienie w tych warunkach jest ograniczone. Długie pędy często ciekawie owijają się wokół pni innych roślin.

Barwinki można sadzić o każdej porze - od jesieni do wiosny. Unikamy jedynie okresów mokrych, mroźnych lub zbyt suchych. W chłodnych ogrodach powinniśmy sadzić rośliny już dobrze ukorzenione i wyhodowane w donicach.

Roślina lubi stanowiska słoneczne i zacienione. Słońce jest niezbędne do kwitnienia. Odmiany nakrapiane sadzimy z dala od bezpośrednich promieni.

Barwinek preferuje gleby lekkie, wilgotne. Po zakorzenieniu rośnie w suchych warunkach. Świeżo posadzone rośliny wymagają wilgoci.

Preferowane są gleby o pH 7-7,5, ale roślina będzie rosła też na glebie o innym odczynie. Do podłoża warto dodać dobrze rozłożony kompost.

Roślina jest średnio mrozoodporna.

Opieka ogranicza się do minimum. Wybujałą kępę można odświeżyć, usuwając stare gałązki. Sekatorem tniemy długie i poplątane łodygi oraz ogołocone pędy. W tym czasie powinno się zastosować też ściółkowanie.

Rozsadzanie przez okłady jest proste. Wszędzie, gdzie płożący się pęd zetknie się z podłożem, pojawia się korzeń. Ukorzenione fragmenty wykopujemy i wysadzamy do donicy albo od razu do gruntu. Inny sposób to dzielenie rośliny jesienią.

Odmiany: 

'Maculata' - jej liście mają w środku zielono-żółtą plamkę;

'Oxyloba' - z węższymi, lekko włochatymi, fioletowymi liśćmi;

'Reticulata' - mniej bujna niż inne odmiany - młode liście zaznaczone są złotą siateczką.

Barwinka atakuje mało szkodników. Podczas mniej upalnego lata na końcówkach łodyg mogą pojawić się mszyce. Zastosuj odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry