Ocena brak

Barwinek mniejszy

Autor /Tomasz Dodano /19.01.2012

Półkrzew o łodygach pełzających i zakorzeniających się, wydających wzniesione pędy kwiatonośne. Liście są naprzeciwległe, skórzaste, eliptyczne, zimotrwałe. W kątach górnych liści osadzone są niebieskie (nadziej białe) kwiaty. Owocem jest mieszek zawierający drobne nasiona. Cała roślina jest trująca. Gatunek ten, pochodzenia śródziemnomorskiego, występuje obecnie w Europie Środkowej.

W celach leczniczych zbiera się ziele (Herba Vincae minoris); ścina się ręcznie młode, dobrze rozwinięte pędy, rozpościera cienką warstwą i suszy szybko w cieniu lub w suszarni w temperaturze maksimum 45°C. Ziele zawiera dużo alkaloidów, garbniki, saponinę, pektyny i barwniki organiczne. Barwinek działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie. Stosowany jest zwłaszcza w zaburzeniach krążenia mózgowego. W lecznictwie ludowym służy jako środek przeciwkrwotoczny, poprawiający przemianę materii, uśmierzający ból zębów, przeciwbiegunkowy. Używa się go do sporządzania płynu do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia błon śluzowych. Zawsze jednak trzeba uprzednio zasięgnąć rady lekarza.

W lecznictwie ludowym stosowane są też inne gatunki barwinka: barwinek zielny (V.herbacea) i barwinek większy (V.major).

Okres kwitnienia:

IV-V

Zbiór ziela:

IV-VI

Podobne prace

Do góry