Ocena brak

Barwa płuc

Autor /bianka Dodano /11.01.2012

Z wiekiem barwa płuc ulega wybitnym zmianom. U płodu donoszonego, któn jeszcze nie oddychał, wskutek dużej zawartości krwi płuca mają barwę ciemnoczerwoną zbliżoną do barwy wątroby. I" noworodka i małego dziecka wraz z rzvnnością oddechową barwa płuc staje się stopniowo jaśniejsza, czerwonoróżowa, następnie niżowa, która zachowuje się w ciągu pierwszych lat życia. W wieku młodym płuca mają barwę białą z szarym odcieniem. Około 30—35 roku życia w tkance łącznej na powierzchni płuc zaczynają się osadzać liczne małe, ciemne ziarenka pyłu ,tzw. barwnik płucny) barwy stalowoszarej. Ziarenka te zlewają się w linie i tworzą ciemne sieci o poligonalnych oczkach (na powierzchni płuca występuje rysunek mar-murkowaty. nie wszędzie zresztą widoczny).

Granice większych oczek (parocentymetrowej wielkości) odpowiadają łączno-tkankowym przegrodom oddzielającym zraziki płucne, z których płuco jest zbudowane, granice drobniejszych wewnątrz nich leżących pólek (2—5 mm) odpowiadają blaszkom łącznorkankowym na granicy gron, z których składają się zraziki. Przy pomocy lupy dostrzegamy nieraz wewnątrz oczka grona drobniutką siatkę o pólkach około 0,2 mm wielkości, odpowiadających granicom pęcherzyków płucnych, tych właściwych narządów oddechowych. Ciemne złogi pyłu. zwłaszcza węglowego, wzrastają z wiekiem w zależności od środowiska, w którym osobnik żyje i w późnym wieku mogą nabierać zabarwienia stalowogranatowego; czarne delikatne cząsteczki pyłu nabierają tego charakterystycznego zabarwienia przeświecając przez mętną powierzchnię. Płuca górników pracujących w kopalniach węgla przyjmują niekiedy zabarwienie intensywnie czarne wskutek wielkiego nagromadzenia się pyłu węglowego. Wzdłuż pasów odpowiadających przestrzeniom międzyżebrowym powierzchnia płuca jest często ciemniejsza, w pasach odpowiadających żebrom nieco jaśniejsza.

Złogi pyłu występują zresztą nic tylko na powierzchni płuca w tkance podopłucno-wej. Spotykamy je również w tkance łącznej wewnątrz płuca, dokoła naczyń limfa-tycznych, w węzłach chłonnych płuca.

W ścianie pęcherzyków płucnych znajdują się specjalne komórki pyłowe, które jako fagocyty pobierają ziarenka pyłu, oddzielają się od ściany pęcherzyka i dostają się < zęściowo do drzewa oskrzelowego skąd dalej pył odprowadzany jest mechanicznie nic hem migawek, częściowo zaś przewędrowują przez ścianę pęcherzyka. Te ziarenka pyłu albo pozostają w tkance łącznej płuca, albo też transportowane są dalej przez naczynia chłonne do węzłów chłonnych: dlatego też węzły chłonne wnękowe mają  osób starszych charakterystyczną ciemną barwę stalowogranatową lub nawet czarną.

Podobne prace

Do góry